İpeğin Yolculuğu

2 Haziran 2017
İpek Kozası

Rivayete göre bundan tam 6.000 yıl önce Çin İmparatoru Huangdi’ nin karısı İmparatoriçe Leizu pırıl pırıl bir bahar gününde büyük bir dut ağacının gölgesinde çayını yudumlarken, bardağının içine bembeyaz bir koza düşer. Bardağın içindeki kozayı inceleyen imparatoriçe, kozanın ipliklerden oluştuğunu ve sıcak çayın içinde yumuşadığını fark eder. Kozayı eline alıp inceler, kozadan iplik üretilebileceğini düşünür ve böylece ipeğin hikayesi başlar… O andan itibaren  ipekböceği yetiştiriciliği ve ipek iplik üretimi Çin’ de o kadar kıymetli olur ki 2.000 yıl boyunca bu zanaatin sırları hiç kimseye verilmez. İpekböceği yumurtaları, kozalar ve hatta dut ağacı tohumları da dahil olmak üzere ipek üretiminde kullanılan hiçbir şeyin ülke sınırları dışına çıkartılmasına izin yoktur. Tek bir kozanın bile Çin topraklarının dışına çıkartılmasının cezası ölümdür.  İpekten üretilen kıyafetleri sadece imparatorlar ve soylular giyer, sıradan insanların ipek kullanması yasaktır. Yıllar içinde seyahatlerin ve ülkeler arası ticaretin artmasıyla ipekçilik önce Kore’ ye oradan Japonya ve Hindistan’ a son olarak da Avrupa’ ya yayılır.

İpek İpliğin Üretimi

İpek iplikler, ipekböceğinin kendi etrafında örerek oluşturduğu kozasından üretilir. Sadece dut yaprakları yiyerek beslenen tırtıllar gerekli büyüklüğe ulaştıklarında kelebeğe dönüşebilmek için etraflarına, ağızlarından salgıladıkları ve havayla temas edince sertleşen zamk benzeri bir sıvı ile kozalarını büyük bir titizlik ve çaba ile örmeye başlarlar. Önce kozanın dış kısmı sonrasında da içi tamamen örülür ve içindeki tırtıl görünmez hale gelir.

İpekböceğinin kozadan çıkması ipeğe zarar vereceği için böceğin kozadan çıkması beklenmeden yüksek derece buharda böcek öldürülür ve daha sonra kozalar 70 derecede kaynayan su kazanlarının içine atılarak yumuşatılır. Yumuşatılma işleminden sonra da çekme işlemi ile ham ipek iplikler oluşturulmaya başlanır. Tek bir kozadan yaklaşık 1000 metre iplik üretilir.

İpeğin Özellikleri ve Kullanımı

Kaliteli ipek yumuşak ve parlaktır, formunu uzun yıllar korur, kopmalara karşı dayanıklıdır ancak uzun süre güneş ışınlarına maruz kalırsa zarar görebilir.

İpek içerikli ürünlerin elde hafif bir deterjanla yıkanıp sıkıldıktan sonra, sererek kurumaya bırakılması, o ürünün uzun süre aynı kalitede muhafaza edilmesi açısından önemlidir. İpek tamamen doğal bir lif olduğu için güvelere karşı korunması gerekir.

Dünya tarihi boyunca sadece imparatorlara, soylulara ve en zenginlere layık görülmüş bu özel iplikten üretilmiş ürünleri giymek ve bu harika deneyimi yaşamak istiyorsan, yüksek kalite ipekten üretilmiş Hemington trikolara ve kazaklara göz atmanı öneririz. Bu eşsiz, rahat ve şık deneyim sadece bir tık uzağında.

İpek Triko

Desenli Yazlık İpek Triko

Bunlar da ilginizi çekebilir