İlginç, çağdaş, çarpıcı, sanatçı: Damien Hirst

25 Şubat 2020

 

Dünyanın en fazla tartışma yaratan ve yaşayan en zengin çağdaş sanatçılardan biri olan Damien Hirst, 7 Haziran 1965 İngiltere, Bristol doğumlu… Hirst, 90’larda Genç İngiliz Sanatçılar hareketinde önde gelen bir figür olarak ismini duyurdu. Ölü hayvan sergileri, spin-art resimleri içeren eserleri olağanüstü yüksek fiyatlara satıldı.

Bir katolik olarak yetişen Damien Hirst, Leeds’de büyüdü. Din eğitimi sonrası sanatla ilgilenmeye başladı. Hayatın ürkütücü yönlerine ilgi duyan Hirst’ün annesi onu ilerleyen yıllarda “hastalıklı bir çocuk” olarak tarif edecektir.

 

Büyük yankı uyandıran sergiler

Hirst, hastalık ve yaralanma görüntüleriyle dolu resimli patoloji kitaplarına bakmayı seviyordu. Çizime olan ilgisini annesinin desteklediği Hirst’ün babası o henüz 12 yaşındayken evden ayrıldı. Tüm zorluklara rağmen Hirst, Londra Üniversitesi Goldsmith’s College’da sanat eğitimi aldı. 1988’de burada ‘Freeze’ adlı çığır açan bir sergi açtı ve çok büyük ses getirdi.

Hirst ve arkadaşları, Genç İngiliz Sanatçılar olarak bilinen yeni bir hareketin parçası oldular. Alışılmadık malzemeleri ve zorlu sanat konseptleriyle tanınıyorlardı. Hirst’in ilk eserlerinden biri olan ‘Dead Head’, ölüme olan ilgisini gösteriyor. Eserde fotoğrafta, yüzünde büyük bir sırıtma olan sanatçı, morgda kopmuş bir başın yanında poz veriyor.

Herkesi eserleriyle büyüleyen Hirst reklam devi ve sanat koleksiyoncusu Charles Saatchi’den destek aldı. Saatchi, Hirst’e maddi yardımda bulundu ve ayrıca sanatçının itibarını arttıran Hirst’in eserlerini toplamaya başladı.

Sergiye çürüyen sığır getirmek istedi

Hirst, ilk kişisel sergisini 1991’de Londra’daki Woodstock Sokak Galerisi’nde açtı. Ertesi yıl Saatchi Galerisi’ndeki Genç İngiliz Sanatçılar gösterisine katıldı. Orada, 14 metre uzunluğunda, çürümeden korunmuş bir köpekbalığı olan ‘Fiziksel Ölümün Fiziksel İmkansızlığı’nı sergiledi. Köpekbalığı Avustralyalı bir balıkçıdan alınmıştı.

Hirst, ünlü bir uluslararası sanat sergisi olan 1993 Venedik Bienali’nde yaptığı çalışmalarla sanat dünyasını ateşe vermeye devam etti. 1995 yılında en prestijli ödüllerden biri olan Turner Ödülü’nü kazandı. Kariyeri başarılı olsa da, her sergi planlandığı gibi gitmedi. 1995 yılında New York’ta bir sergi için çürüyen sığır getirmek istedi, ancak şehrin sağlık yetkilileri tarafından durduruldu.

Sonrasında Damien Hirst, birçok eleştirmeni kışkırtan bir resim sergisi açtı. Buradaki eserlerin çoğunda, en sevdiği sanatçılardan biri olan Frances Bacon’dan ilham aldı fakat bu bazı olumsuz karşılaştırmalara yol açtı.

Hirst, bugünlerde dünyanın dört bir yanında sergilere katılıyor. Hirst;  Amerikalı kız arkadaşı ve üç oğluyla birlikte Devon, İngiltere’de yaşamayı sürdürüyor.

 

Bunlar da ilginizi çekebilir