Hollywood’dan Klasik 3 Stil İkonu: Alain Delon, James Dean, Marlon Brando

21 Temmuz 2020

Alain Delon, James Dean ve Marlon Brando dendiğinde akla öncelikle kült filmler ve başarılı oyunculuklar gelir. Ancak bu 3 ismin Hollywood’un yakışıklılıkları ile kadınları kendilerine hayran bırakmaları, tarzları ile yaşadıkları döneme imza atmaları ve erkeklerin ise idolleri haline gelmeleri gibi özellikleri de var.

Yazımızda ünlü Hollywood oyuncuları Alain Delon, James Dean ve Marlon Brando’nun stillerini inceleyeceğiz. Bakalım her döneme hitap eden bu üç ünlü erkek oyuncunun tarzlarını benzersiz kılan ögeler neler?

Alain Delon

Özellikle 50’li yıllardan 90’lara kadar kült filmlerinin parlayan yıldızı ünlü oyuncu Alain Delon, döneminin Fransız tarzını kendine has dokunuşlarla harmanlayarak adeta modaya yön verdi. Alain Delon’un gençliği, her şeyiyle kusursuz takım elbiseleri ya da smokinleriyle hatırlanır. Ancak o, zaman zaman hafif serkeş tarzını bu klas görünümüyle birleştirirdi. Alain Delon’u sık sık kolları kıvrılmış, birkaç düğmesi açılmış şık gömlekler ile de görmek mümkündü.

Ayrıca Alain Delon’un stilinde akılda kalan bir diğer kombin ise balıkçı yaka kazakları ile giydiği ceketler ya da trençkotlar oldu. Bu kıyafetlerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan özgür Fransız şıklığı, Alain Delon’un imzası olarak kabul edildi ve bir dönemin erkeklerinin çoğunun bu tarz kıyafetler ile görünmeye başlamasına yardımcı oldu.

James Dean

James Dean, genç yaşta hayata veda etti ancak kısa yaşamında “asi ve özgür” tarzıyla akıllara kazındı ve günümüzde bile stil ikonu olarak anılıyor. Erkek modası, özgün tarz ve özgür ruh kavramları bir araya geldiğinde akla gelecek ilk isim James Dean!

James Dean, dönemindeki Hollywood’un ünlü erkek oyuncularının aksine dağınık saçları, bir tişört ve kot pantolonla yarattığı tarzı, asi karakterini yansıttığı ve neredeyse son düğmesine kadar açılmış gömlekleri ile görmeye alışkın olduğumuz özenilmiş takım elbiseli şıklığın çok dışına çıkmıştı. Özellikle deri ve bomber ceketleri günlük hayatında sık sık kullanan James Dean’e, beyaz bisiklet yaka tişört ve kot pantolon kombininin yaratıcısı desek yanlış olmaz. Hollywood organizasyonlarına bile kot pantolonuyla giden James Dean, yıllar önce söylediği “Daima yaşayacakmış gibi hayal kur, bugün ölecekmiş gibi yaşa.” cümlesini adeta giyim tarzına da yansıttı diyebiliriz.

Sinema dünyasından bahsetmişken: Tarantino Filmlerinde Göze Çarpan Stil İkonları

Marlon Brando

Baba filmi ile aklımıza kazınan Marlon Brando’yu çoğunlukla bu film yüzünden aklımıza kazınmış smokini ile hatırlasak da aslında İtalyan gençliğini yansıtan bir stile sahipti. Elbette onu sık sık dar kesim, yeleği bile eksik olmayan takım elbiselerle görmek mümkündü ancak Marlon Brando da dönemin ruhuna ayak uydurarak gömlek düğmelerini açık bırakırdı. Kaslı vücudunu sergilemek için giymeyi tercih ettiği dar tişörtler, fitilli kumaş pantolonlar ve şık ayakkabılarıyla İtalyan şıklığının vücut bulmuş hali olan Marlon Brando, gençliği ve yaşlılığında bile erkeklerin stil ikonu olmaya devam etti.

Stili ile ayrıcalıklı bir yere sahip olan bir başka isim: Steve McQueen Gibi Giyinmenin İpuçları

Bunlar da ilginizi çekebilir