Herkesin Çalışmak İstediği 10 Şirket

2 Haziran 2017
Şirketler

Geçtiğimiz günlerde LinkedIn Amerika Birleşik Devletleri’ nde en çok çalışılmak istenen 50 şirketi açıkladı. Bu şirketlerden en çok tercih edilen 10 tanesini aşağıda derledik.

  1. ALPHABET

Google, Youtube ve Android gibi şirketlerin çatı şirketi olan ve insansız hava aracı ve akıllı ev gibi enteresan projeler üstüne çalışan Alphabet’ ın 72.000 çalışanı var. Büyük problemleri çözebilmeleri için çalışanlarına sunduğu fırsatlar ve kaynaklarla öne çıkan şirket 2012 yılında açıkladıkları operasyonlarının tamamını yenilenebilir enerji ile yürütme hedefine bu yıl ulaşacaklarını duyurdu.

  1. AMAZON

340.000 çalışanı olan ve geçtiğimiz yıl ilk defa drone ile paket servisi yapan Amazon önümüzdeki bir buçuk sene içinde bünyesine 100.000 yeni çalışan eklemeyi planlıyor. Duyduğumuza göre Amazon ofislerinin bazı alanlarının duvarlarını grafitiler süslüyormuş ve ofis köpek dostuymuş.

  1. FACEBOOK

Facebook’ un 17.000 çalışanı var ve CEO Mark Zuckerberg’ e göre şirketin hedefi gelecek nesiller için hayal edilen sosyal altyapıyı çalışanlarla birlikte hep beraber yaratmak. Facebook aylık 1.9 milyar aktif kullanıcısı olması sayesinde, çalışanlarına uzmanı oldukları alanlarda yüksek seviyede bir deneyim kazanma ortamı sağlıyor.

  1. SALESFORCE

Bulut tabanlı yazılım hizmeti sunan Salesforce’ un San Fransisco’ daki merkez binası tasarlanırken Budist rahiplerden danışmanlık alınmış ve 61. katı sadece şirket içi etkinlikler için tasarlanmış. Aynı zamanda şirket bünyesinde yine Budist rahipler tarafından çalışanların stresini azaltmaya yönelik çalışmalar da yapılıyor. Ayrıca Amerika ve dünyadaki genel uygulamadan farklı olarak şirket bebek sahibi olan çalışanlarına altı aylık doğum izni ve tüm çalışanlarına yıllık izinlerine ek olarak ihtiyaç duydukları durumlarda kullanmaları için sekiz günlük ek izin imkanı tanıyor.

  1. UBER

İşe yeni başlayanlara Uberversity adı altında üç günlük bir program sunarak onların şirketteki liderlerle tanışmasını sağlanan Uber’ in 12.000 çalışanı var ve şirket 69 milyar dolar değerinde. Özellikle problemleri çözmeyi seven, hırslı ve genç yeteneklerin çalışmak için can attığı Uber’ de çalışanları en çok başarılı bir start-up şirketinin bir parçası olmak ve onu daha iyi seviyeye taşıma fikri motive ediyor.

  1. TESLA

Son yılların parlak beyni Ellon Musk’ ın Tesla’ sı otomotiv sektöründe çalışmak ve  geleceği yaratanların bir parçası olmak isteyenler için aradıkları her şeyi vadediyor. Şirketin şu anda değeri 50 milyar dolar ve yakın zamanda Newyork’ tan Los Angeles’ a kadar tek başına sürebilecek bir otomatik-pilot sistemini hayata geçirecekleri söyleniyor.

  1. APPLE

En çok çalışılmak istenen şirketlerin olduğu bir liste elbette Apple olmadan eksik kalırdı. Uzay gemisi şeklinde tasarlanmış fütüristik Apple merkez binası California’ da bulunuyor. Tüm detaylar çalışanların rahat olması ve konsantrasyonlarının bozulmaması düşünülerek oluşturulmuş. Global düzeyde 110.000 çalışanı olan Apple’ ın önümüzdeki dört yıl için hedefi tüm hizmetlerini ikiye katlamak.

  1. TIME WARNER

25.000 çalışanı olan medya ve eğlence devi bünyesinde HBO, Warner Bros. gibi şirketleri barındırıyor. Şirketin CEO’ su işlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için yetenek sahibi kişilerin özgürleştirilmeleri gerektiğini vurguluyor.

Çalışanların aktif bir yaşamı benimsemeleri için triatlon eğitimi, koşu ve yürüyüş programları gibi aktiviteler düzenleniyor.

9. THE WALT DISNEY COMPANY

Disneyland, ABC, Marvel, Pixar gibi medya ve eğlence sektörünün dev markalarını bünyesinde bulunduran şirket, çalışanlarına ve onların yakınlarına Disneyland’ a ücretsiz giriş hakkı tanıyor, yılda bir defa Disney Park’ da çalışanlar arası yarışmalar düzenliyor.

  1. Comcast NBCUniversal (CNBC)

En çok çalışılmak istenen firmalardan onuncusu haber ve eğlence kanalları, internet hizmeti, eğlence parkları gibi çeşitli alanlarda hizmet sunan Comcast NBCUniversal. Gönülülük çalışmalarına önem veren, tüm dünyada bu alanda faaliyetler yürüten firmanın 160.000 global çalışanı var. CEO Brian Roberts için risk alma becerisini ve yaratıcılığı destekleyen bir şirket kültürü yaratmak çok önemli.

Bunlar da ilginizi çekebilir