Her Zaman Şık: Smart Casual

11 Aralık 2017

[dropcap]Önemli[/dropcap] bir toplantıya katılacaksın ya da uzun zamandır görüşmek istediğin bir kişi ile buluşma zamanı geldi çattı. Aklında iki düşünce dönüyor: Şık olmak istiyorsun ama aynı zamnda kesinlikle rahat da olmalısın. İkinci senaryomuza gelelim: Hem rahat hem de ciddi bir iş ortamın var. Hayatının büyük çoğunluğunu geçirdiğin ofisinde tarzını yansıtmak, her türlü toplantıya/görüşmeye katılabilecek ve bu sırada kıyafetinden hiçbir şekilde şüphe etmeyecek bir stilin olmasını ve aynı zamanda da uzun saatler içinde olduğun kıyafetlerinden dolayı herhangi bir rahatsızlık hissetmemeyi hedefliyorsun. İşte tüm bu hassas dengelere cevap verecek bir giyim tarzınının arayışındaysan, çok doğru bir yerdesin. Hem şık ve tarz sahibi olmak, hem de kıyafetlerinin içinde konforlu hissetmek istiyorsan Smart Casual giyim tarzını öğrenmende ve dolabını bu stile göre düzenlemende fayda var. Son zamanlarda sık sık duyduğumuz bu giyim tarzı, 1980’lerde özellikle ofis ortamlarında sürdürülen klasik giyim stilinin yavaş yavaş özgürleşmesi ve daha rahat ancak derli toplu bir tarza dönüşmesi ile ortaya çıkmış. Bize göre çok da iyi olmuş. Smart casual giyimin yaygınlaşması ve giderek kabul görmesi sayesinde, günümüzde pek çok ofise cuma günleri (hatta bazen haftanın diğer günleri de) denim pantolonlarla gidebiliyoruz, takım elbise giyme ve kıravat takma sıklığımız da oldukça azaldı. Aynı şekilde özellikle yaz düğünlerine, davet sahibi tarafından belirlenmiş bir klasik ‘dress code’ yoksa, chino pantolon-gömlek-spor ceket üçlüsü ile katılabiliyoruz. Peki bu tarzın olmazsa olmazları nedir, smart casual giyinmek için ne yapmalı, ne yapmamalıyız?

Smart Casual Giyinmenin Altın Kuralları

Kanvas, Kanvas ve Kanvas Pantolon: Başlıktan da anlayabileceğin gibi kanvas pantolon Smart Casual giyinmenin olmazsa olmazı, altın parçası ve kurtarıcı kahramanıdır 🙂 Onu her parçayla kombinleyebilirsin, kolay kolay kırışmaz, aşırı terletmez ya da üşütmez. Bu pantolonlarla ister spor ister şık bir görünüm yakalayabilirsin. Erkek giyiminin kurtarıcısı olan kanvas ya da chino pantolonları seçerken bej, lacivert ve haki tonlarına öncelik vermeni tavsiye ederiz. Bunlara ek olarak bordo, kahverengi, hardal gibi daha dikkat çekici tonlarda pantolonlar edinmende de fayda var. Ne kadar renk çeşitliği o kadar rahatlık. Çeşitli renklerde kanvas pantolon asla fazla değildir. Birbirine çok yakın renklerde olmadıkları sürece hepsini farklı şekillerde giyebilirsin ve bu sayede tarzından asla sıkılmazsın. Bu pantolonları uygun tonlarda bir gömlek-kazak, gömlek-spor ceket ya da kazak-ceket ikilileri ile bir araya getirerek kolay yoldan şık ve rahat ya da diğer bir deyişle smart casual bir tarz yakalayabilirsin!

Spor Ceket: Smart casual giyinmek isteyen erkeğin diğer kurtarıcısı da spor ceketler. Burada spor ceket dediğimizde iki modeli kast ediyoruz: Önden fermuarlı örme ceketler ve üste hafif oturan, slim fit ceketler. Erkekleri takım elbise giyme zorunluluğundan kurtaran, onlara sofistike bir şıklık verirken bir yandan da rahat etmelerini sağlayan parçaların başında işte bu ceketler geliyor. Özellikle lacivert tonunda bir spor ceketin dolabında mutlaka olsun ve onu bej, beyaz, bordo gibi çeşitli renklerde pantolonlarla kombinle. İçine ister triko, ister gömlek, istersen polo yaka tişört giy. Bu kombini giydiğin gün, kendini muhteşem hissedeceğinden ve sayısız iltifat alacağından emin olabilirsin!

Ayakkabının önemi: Ayakkabı her zaman her tarzda olduğu gibi smart casual stilini yansıtmakta da çok önemli bir parçadır. Unutmamalıyız ki yanlış ayakkabı seçimi bizi rezil de edebilir vezir de. Özellikle konfordan vazgeçmeden şık görünmek istediğimiz smart casual kıyafetlerimizi yanlış bir ayakkabı ile kombinlersek, her şeyi berbat edebiliriz. Öyleyse ne yapacağız? Fazla klasik ya da fazla spor ayakkabılardan uzak duracağız. Borgue dediğimiz, bağcıklı ve delikli ayakkabılar (bu modelin tabanı hafif kalın lastik olanları son yıllarda çok moda), makosenler ve şık sneakerler, doğru renklerde seçildiklerinde smart casual kombinlerin muhteşem tamamlayıcılarıdırlar.

Dengeyi yakala: Her konuda olduğu gibi giyim tarzımızda da denge önemli. Giydiğin parçalardan biri sporsa diğerinin biraz daha oturaklı olmasına özen göster. Örneğin chino pantolonun altına sneaker giyerek spor bir görünüm yakaladığın kombinini, üstüne tam oturan bir ceket ile tamamla. Böylece spor ayakkabının yarattığı hafifliği ceketin dengeleyecektir. Başka bir örneği ise renklerden verebiliriz. Eğer üstüne giydiğin kazağın dikkat çekici bir renk ise, bununla kombinlediğin pantolonunun biraz daha naturel tonlarda olmasına dikkat et. Unutma! Smart Casual giyinmek tarzını göstermek için bir fırsattır ancak amaç metrelerce öteden parlamak değil; dengeli, şık ve havalı bir tarzı yakalamaktır.

Özenli ol: Bir ofisin, davetin ya da herhangi bir ortamın giyim tarzının smart casual olması demek, kişilerin bu ortamlarda özensiz bir şekilde birkaç parçayı bir araya getirebileceği anlamına gelmez. Aksine smart casual giyinmek, klasik bir takım elbise-gömlek kombininden çok daha fazla çaba ister. Doğru renkleri bir araya getirmek önemlidir. Bunun yanında çok dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise giydiğin tüm kıyafetlerin çok derli toplu olmasıdır. Özellikle ayakkabıların her zaman temiz, boyalı ve yeni görünümlü olmalıdır. Gömleğin, ceketin, trikon, kazağın ya da tişörtün kesinlikle ütülü ve uzun saatler giyilse de kırışık ve dağınık bir görünüm almayan, kaliteli kumaşlardan seçilmelidir.

Kaliteden ödün verme: Bu uyarımız tüm giyim tarzları için geçerli olmakla birlikte konu smart casual olduğunda biraz daha önem kazanıyor. Yoğun hayat temponun içinde günün başından sonuna kadar aynı konforu yaşarken, şıklığından hiçbir şey kaybetmek istemiyorsan gerçek, saf ve doğal ürünleri seçmen çok önemli. Örneğin seni terleten bir triko, kazak ya da giyildikten çok kısa süre sonra kırışan bir gömlek, sen daha günü yarılamamışken tüm imajını alt üst edebilir. Öte yandan yarı-spor bir tarz olan smart casual giyimi şıklaştıracak ve ağırlaştıracak unsurlardan biri kıyafetlerinin kalitesidir. Bu noktada tercihlerini saf kaşmir, merino yün ve giza pamuk gibi kaliteli ve doğal parçalardan yapman oldukça önemli.

Son olarak altını çizmek isteriz ki; Smart Casual giyimde önemli olan hangi parçaları bir araya getirdiğin kadar genel yaşam tarzın, enerjin ve kaliteli tercihlerin ile tarzında bir bütünü yakalamandır. Tüm parçalar birbiri ile uyumlu olduğunda kendini rahat, şık ve keyifli hissedeceğinden hiçbir şüphen olmasın!

Bunlar da ilginizi çekebilir