Her Zaman Eğlenceli ve Pozitif: Richard BRANSON

2 Haziran 2017
Richard Branson

Mütevazi, alçakgönüllü, iflah olmaz optimist, filantrop, çevre dostu, her zaman kendisi gibi olmaktan çekinmeyen, adrenalin bağımlısı, yaptığı her işle dünyaya ve insanlara katkıda bulunmak için çabalayan… Çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren Virgin şirketlerinin sahibi milyarder Richard Branson’ ın çok yönlü kişiliğini ve renkli hayatını anlatmaya sayfalar yetmez. Başarıları kadar başarısızlıkları ve onlara yaklaşımı, her zaman güler yüzlü ve pozitif olması, hayatın tadını çıkarmayı bilmesi, sportif ve yardımsever kişiliğiyle gerçek bir ilham kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

‘Yıldızlara bakarken Virgin Galactic’ i kurmaya karar verdim’

16 yaşındayken lise eğitimini yarıda bırakıp ‘ Student’ isimli bir dergi çıkararak iş hayatına atılan İngiliz işadamı, Virgin isimli ilk şirketini Virgin Records adıyla 20 yaşındayken kurmuş ve yıllar içinde bu etiketle Sex Pistols, Rolling Stones gibi müzik dünyasını sallayan grupların albümlerini çıkarmış.

Günümüze kadar Virgin markası altında 400’ e yakın şirket kurmuş ve bu şirketlerin 15 tanesi başarısız olmuş. İlgisini çeken ve fırsat gördüğü her alanda şirket kuran Branson; kola, gelinlik, kozmetik, iç çamaşırı gibi alanlarda hedeflediği başarıyı elde edemeyince şirketleri kapatma yoluna gitmiş. Başarısızlık karşısında kendisinin ve ekibinin asla pes etmediğini ve aksine bu tarz durumları deneyim kazanmak adına bir fırsat olarak gördüğünü de ekleyelim.

Günümüzde faaliyet gösteren ve tüm dünya tarafından en çok ilgiyle takip edilen şirketlerinden bazıları Virgin Airways, Virgin Oceanic, Virgin Wine, Virgin Start-Up ve tabi ki Virgin Galactic. Uzaya kişi başı 200.000 dolar karşılığında yolcu taşıyan Virgin Galactic’ i kurmaya, bir gece özel adasındaki evinin bahçesinde hamakta uzanıp yıldızlara bakarken karar verdiğini söylüyor: ’Hamağımda uzanmış yıldızlara bakıyordum ve düşündüm: neden ben, çocuklarım ve sevdiklerim uzaya gidemesin?’

Girişimcilik alanındaki başarıları sebebiyle 2000 yılında Sir ünvanı alan Branson yeni iş alanları keşfetmeyi, girdiği alanlarda doğru insanlarla çalışmayı ve oyunu değiştirecek hamleler yapmayı çok önemsiyor ve risk almaktan hiçbir zaman çekinmiyor. Aynı zamanda herhangi bir iş alanına girerken motivasyonunun çok para kazanmak değil i’nsanların hayatında fark yaratacak ürünler üretmek’ olduğunu söylüyor.

‘İş eğlenceli ve tatmin edici olmalı’ diyor ve evden çalışmayı ya da esnek saatleri destekliyor. Kendisinin de 16 yaşında kurduğu ilk işinden itibaren hiçbir zaman bir çalışma masası olmamış. Şirketlerindeki CEO’ lara en büyük tavsiyelerinden biri işyerinde esnek bir ortam yaratmaları. Branson çalışan mutluluğunu çok önemsiyor ve çalışanların mutlu olmadığı şirketlerin başarılı olacağına ve şirketin misyonunu sahipleneceğine inanmıyor. Gerçekten de otelinde çalışan temizlik görevlisinden basın danışmanına kadar çalışanların şirketlerine olan sevgilerini ve bağlılıklarını gözlerindeki ışıktan anlamak mümkün.

Özel adasında yaşıyor

Branson Virgin Adalarından biri olan Necker isimli özel adasında yaşıyor (adayı satın aldığında sadece 28 yaşında olduğunu yazmadan geçmeyelim!). Ayrıca bu adada 30 yetişkin ve 6 çocuğun da konaklayabileceği bir resort da bulunuyor. Adanın bir gecelik kiralama ücreti 60.000 dolar.

Her sabah beşte uyanıp yatağından çıkmadan maillerini kontrol etmeye başlıyor

ve her gün egzersiz yapıyor, tenis oynuyor, bisiklete biniyor, kitesurf yapıyor. Eğer böyle bir alışkanlığı olmasaydı şu anda hayatta sahip olduğu başarı ve mutluluk seviyesine asla ulaşamayacağını düşünüyor. Aktif yaşama olan sevgisinden yola çıkarak Virgin Active ve Virgin Sports şirketlerini kurarak dünyanın çeşitli şehirlerinde spor salonları ve fitness merkezleri açan Branson, koşu yarışları ve maratonlar düzenliyor.

Gerçek bir filantrop

Hayata, dünyaya, evrene, insanlara, hayvanlara ve doğaya duyduğu kuvvetli ilgi ve sevgi çok etkileyici. Çevre kirliliğini ve karbon ayak izini önleme, köpekbalıkları başta olmak üzere okyanus canlılarının korunmasını sağlama gibi hedeflerle dünya çapında pek çok kampanya düzenlemiş. İşadamlarının belli bir büyüklüğe ve karlılığa ulaştıktan sonra küresel sorunlarla mücadele etmeye başlaması gerektiğinin altını çiziyor. Virgin şirketleri içinde faaliyetleri sebebiyle doğaya zarar verenler olduğunu ve buna karşılık kendisinin çevreyi korumaya yönelik organizasyonlar oluşturarak dengeyi kurmayı amaçladığını söylecek kadar da dürüst.

Kimine göre sadece bir halkla ilişkiler harikası olarak değerlendirilen Branson beğenilsin ya da beğenilmesin çok pozitif, yardımsever, hayatın tadını çıkaran, eğlenerek çalışan ve çevresindekilerin de çalışırken ve yaşarken eğlenmesini önemseyen oldukça ilham verici bir karakter. Eğlenmeyi çok seven ve her türlü çılgınlığı denemekten çekinmeyen Branson işi şirketlerinden birinin lansmanında gelinlik giymeye, başka bir lansmanda ise kucağında Kate Moss’ la poz vermeye, kelebek kanatlarıyla Londra maratonunu koşmaya hatta makyaj yapıp hostes üniformasıyla uçakta servis yapmaya kadar vardırmış!

Çocukken ailesi ona başkaları hakkında asla kötü konuşmamayı ve her zaman insanların içindeki iyi tarafı görmeye çalışması gerektiğini öğretmiş. Bu hayat dersinin ona yaşamı boyunca çok faydası olduğunu ve tüm mesleki kararlarını etkilediğini söylüyor.

Branson’ dan basit ve etkili 10 tavsiye:

1- Tutkularının peşinden git
2- İyilik yap
3- Yaptığın işe inan
4- Eğlen
5- Pes etme
6- Az konuş çok dinle
7- İşleri delege ederek kendin için zaman yarat
8- Dışarı çık ve insanlarla tanış
9- Şirketinde her seviyedeki insanla iletişim kur
10- Mutlu ol

Richard Branson

Bunlar da ilginizi çekebilir