Golf Rehberi: Size Neler Katabilir?

9 Temmuz 2020

İş hayatının yoğun temposuna, günlük rutinlere ufacık bir mola verebilmek için spor yapmak çok faydalı bir seçenek. Kazanacağımız yeni spor alışkanlıkları fizyoloji ve psikolojimizi etkileyerek gün içinde daha enerjik olmanıza, dolayısıyla işinize de daha iyi odaklanmanıza yardımcı oluyor. Zinde bir vücut ve spor sayesinde olumsuz düşüncelerden arınmış bir zihin ile işlerinize hızlıca yoğunlaşabilir ve karşılaşabileceğiniz problemleri kısa sürede çözebilirsiniz.

Klasik spor dallarından sıkıldıysanız, kapalı alanda spor yapmak yerine açık havanın keyfine varmak, yeni bir aktivite deneyimlemek, aynı zamanda da profesyonel yaşamınıza da katkı sağmak istiyorsanız; golf tam size göre. Hemington blog okurları için golf size neler katabilir, golfün fiziksel ve psikolojik faydaları nelerdir sorularına detaylı yanıtlar bulacağınız keyifli bir yazı hazırladık.

Kısaca golf nedir, nasıl oynanır?

Golf, doğada özel olarak yapılmış bir sahada golf sopaları ve küçük sert bir topla oynanan bir oyundur. Oyunun amacı, sahanın belirlenmiş 18 parkurunu golf topuna en az vuruş yaparak tamamlamaktır. Golf sahasında; zemin, topun pozisyonu, rüzgarın yönü gibi faktörler her vuruşu birbirinden farklı kılıyor bu da oyuna büyük bir heyecan katıyor.

Yeşil Terapi: Açık Havanın Keyfini Çıkarırken Konsantrasyonuzu Arttırmak İstemez Misin?

Açık hava, bol oksijen, tertemiz taze çim kokusu, sahada uzun yürüyüşlerle zihinsel olarak meditasyondan farklı olmayan golfün saymakla bitmeyecek birçok faydası bulunuyor. İşte onlardan bazıları:

 • Karar alma ve hızlı çözüm üretme becerilerini geliştirerek iş yaşamında size çok ciddi artılar kazandırır.
 • Oyun esnasında oluşturacağınız yeni stratejilerle beynin sürekli farklı yollar keşfetmesini sağlar.
 • Bakış açısını genişletir ve konsantrasyon sağlar. Bu da size iş ve özel hayatınızda fayda sağlar.
 • Vücudunuza esneklik, çeviklik ve koordinasyon kazandırır.
 • Kas gücünüzü ve kendinize olan güveninizi geliştirir.
 • Uyku düzeninizi iyileştirir.
 • İyi bir sosyalleşme fırsatıdır.

Profesyonel Yaşamda Golf

Golfün doğası iş dünyasının ve iş adamlarının vazgeçilmez sporu olmaya çok yatkın. Öncelikle golfün hızı ve süresi oyunculara konuşma imkanı tanıyor. Oynayanları iş stresinden uzaklaştıran ve zihinlerini boşaltan sakin atmosferi sayesinde komplike konuları konuşmak, alternatif fikirleri tartışmak ve yeni kararlar almak çok daha kolay olabiliyor. Bir oyun yaklaşık 4- 4,5 saat sürüyor, bu süre oyuncuların birbirini tanıması ve karşılıklı güven oluşturması için yeterli. Oyunun sonunda bu kişi güvenilir mi, hangi konulara hakim, profesyonel hayatta yaşanabilecek zorluklara karşı nasıl bir yaklaşımı olur gibi birçok soruya cevap bulunuyor. Aslında hiç iş konuşmadan sadece oyuncunun oyun oynama tarzından bile birçok sonuç çıkarmak, oyuncunun kişiliğine dair önemli izlenimler edinmek mümkün. Türkiye Golf Federasyonu’nun raporunda golf sporunun Japonya’da yöneticilikte terfi etmeye etki eden bir faktör olduğu belirtiliyor.

İstanbul ve Yakın Çevresindeki Golf Sahaları

Ünlü golf sahaları genellikle Antalya Belek bölgesinde yer alsa da İstanbul’da da birçok golf sahası bulmak mümkün.

 • İstanbul Golf Kulübü
 • Klassis Golf Club
 • Kemer Golf & Country Club
 • Marmara Golf & Country Club
 • Ataşehir Golf Club

Kısacası kendinize yatırım yapmak, yeni bir spor dalı keşfetmek, günlük hayatın rutinlerinden ve iş yaşamının yoğunluğundan birkaç saatliğine de olsa uzaklaşmak istiyorsanız, bu keyifli yaz günlerini fırsat bilerek hemen bu hafta sonu size en golf sahasının yolunu tutmanzı tavsiye deriz. Güneşin, açık havanın, yeşilin tadını çıkartmanın şimdi tam vakti! Golf sahasına giderken incecik, nefes alan dokusu ve süper hafif yapısıyla özgürce hareket edebileceğiniz bir triko polo yaka t-shirt ve rahat kalıplı bir chino şort tercih edebilirsiniz.

Daha farklı spor dalları hakkında fikir sahibi olmak için şu yazımıza da göz atabilirsiniz. ODAKLANMAK İSTEYEN BEYAZ YAKALI İÇİN: MODERN OKÇULUK

Bunlar da ilginizi çekebilir