Gizemli dahi Da Vinci hakkında az bilinen beş bilgi

30 Haziran 2019

Küçük Leonardo, genç noter Piero ve çiftçi kızı Caterina’nın evlilik dışı çocuğu olarak 14 Nisan 1452’de Vinci kasabasında doğar. Yıllar içerisinde dünyanın en önemli isimlerinden birine dönüşen Leonardo Da Vinci, hala bazı noktalarda gizemini koruyor. Leonardo Da Vinci, sadece makineler icat edip resimler yapmış bir dahi değil; aynı zamanda fabllar, hikayeler, fantastik masallar ve fıkralar da yazmış bir sanatçı. Leonardo Da Vinci hakkında az bilinen beş bilgiyi sıraladık. 

Mona Lisa’ya “Bitti” diyememiş

Dünyanın en etkili isimlerinden Leonardo Da Vinci, öldüğü güne kadar dünyanın en ünlü portresi Mona Lisa tablosu için “Bitti” diyememiş. Bu önemli tablo üzerinde beş yıldan fazla çalıştığı biliniyor. 1911 yılında Louvre Müzesi’nden çalınan tablo için Pablo Picasso sorguya alınmıştı.

Tablo bozulunca alay konusu olmuş

Milano’daki Santa Maria delle Grazie manastırının duvarında resmettiği ‘Son Yemek’ tablosu, sanatçının en büyük hatası olarak biliniyor. Yeni fresko tekniğini ilk defa deneyen da Vinci, eseri tamamladıktan hemen sonra bozulmaya başlaması ile alay konusu olmuş.

Haliç üzerinde köprüsü olacaktı

1502 yılında Da Vinci’nin, Haliç üzerine inşa edilmek üzere 346 metre uzunluktaki köprü tasarımı, Sultan 2. Beyazıt tarafından geri çevirilmiş. Bu köprü yapılmış olsaydı, döneminin en uzun köprüsü olarak tarihe geçeceği söyleniyor.

Sadece 20 tablosu biliniyor

Günümüzde ressam ve mucit olarak tanınan Leonardo da Vinci’nin sadece 20 tablosu biliniyor. Yaptığı işleri listeledikten sonra “Resim de yaparım” diyerek, becerileri arasında son sıralara koyuyor. Diğer ressamların aksine, bilinen tek otoportresini 60 yaşında resmettiği için gençliğinde nasıl bir insan olduğu bilinmiyor. 

17 yıl Sforza için çalışmış

Floransa’yı 1482 yılında terk eden Leonardo Da Vinci, Milano Dükü Ludovico Sforza’nın himayesine girmiş. Dükün hizmetine girebilmek için askerlik ve savaş yönetiminde kendi buluşu yeni fikirler ileri sürmüş. Leonardo, şehir Fransızlar tarafından 1499 yılında alınıncaya kadar 17 yıl boyunca Sforza için çalışmış. Dük için sanat eserleri yapmış, festivaller organize etmiş; bina, makine ve silah tasarımları yapmış.

Bunlar da ilginizi çekebilir