Giyinmenin en kolay ve en şık sırrı: Hırka!

4 Temmuz 2018
Erkek Hırka

Giyinmenin en kolay ve en şık sırrı kesinlikle hırkalar olmalı! Kıyafet dolaplarının başköşesinde her zaman hırkalar oturur. Mevsim ne olursa olsun hırkalar elimizin altındadır. Günlük hayatımızın vazgeçilmezi hırkalar tabiri caizse en ‘kurtarıcı’ kıyafetlerin başında gelir. Hırkalar, bir dost gibi giyen herkesi sıcaklığıyla kucaklarken özellikle Hemington yazlık hırkalarda kullanılan saf keten ve saf pamuk malzemeler her bedende her mevsim muhteşem bir huzur sağlıyor.  Her bedene enfes oturuşuyla da dikkat çekiyor.

Her mevsim kullanım kolaylığı

İklim değişikliği sebebiyle yaz aylarının ve kış aylarının ısı oranlarında yıllar içerisinde değişiklik yaşandığını hepimiz biliyoruz, gözlemleyebiliyoruz. Artık yaşadığımız coğrafyada fazla sıcak ve güneşli geçen bir günün akşamında hava bir anda değişip serin bir esinti çıkabiliyor. Bir anda, başka bir gün, başka bir mevsim yaşıyor gibi olabiliyorsunuz. Ve bu hava değişiklikleri daha önceki yıllara oranla daha keskin olabiliyor. İklimden bahsetme sebebimiz esasen hırkaların, arabalardaki yedek lastik gibi her an yanımızda olması gerektiği gerçeğinin altını çizmek. Havanız bir anda değişebilir, hırkaları yanınızdan ayırmamanızda fayda var. Her gün eve-işe hırka taşımak istemiyorsanız ofisinize veya arabanıza birer hırka bırakabilirsiniz.

Evden çıkarken kontrol ettiğimiz; cep telefonumuz, cüzdanımız ve anahtarımızdan sonra her mevsim yanımıza hırka almış mıyız diye kontrol etmeliyiz. Hırkalar hem kolay ve hızlı giyim sağlarken tüm gün havalı da bir duruş da sağlıyor.

Hırkalar araba gibi küçük alanlarda giyip çıkarma kolaylığı sağlaması açısından da daha fazla tercih ediliyor.

Doğu ve Batı kültüründe hırka

Hırka bu saydığımız kolaylıkları nedeniyle insanoğlu tarafından yıllar öncesinde bulunmuş, kullanılmış. Modern hırkanın tarihi 19. yüzyıl İngiliz aristokrasisine uzanıyor fakat hırka aynı zamanda geleneksel doğu motiflerinden biri olarak çok eski zamanlarda da tarihi belgelerde karşımıza çıkıyor. Hırka, tarihte Doğu kültüründe derviş kıyafeti olarak görülüyor. Hırkanın tasavvuftaki yeri de önemli. Modern dünyada ise hırka, Cardigan Lord’u James Brudenell döneminden kalmış bir miras. Hemington, ürettiği hırkalarla tarihten gelen bu giyim kültürünü günümüze kaliteli ürünleriyle taşıyor. Hırkalar bugün bulunduğunuz her ortama ayak uydurabilecek kullanım kolaylığında.

Yazın tişörtlerin üzerine giydiğiniz Hemington yazlık hırkaların yapısındaki lifler sayesinde eşsiz bir serinlik hissini yakalayabilirsiniz. Hemington hırkalar, Hemington gömleklerle de son derece uyumlu. Birçok stilde kullanabileceğiniz hırkalarla ilgili daha önce hazırladığımız ‘Dört Dörtlük Bir Stilden Uzaklaştıran 4 Hırka Kombini Hatası’ yazımızı okumak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir