Geçen yüzyıldan miras bir ikon: FREDDIE MERCURY!

22 Kasım 2018

İngiliz kült rock grubu Queen’in ve bilhassa grubun solisti Freddie Mercury’nin hayatına odaklanan ‘Bohemian Rhapsody’ filmi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ilgiyle karşılandı. Filmin de vizyona girmesiyle Queen’i ve Freddie Mercury’yi hatırlayalım istedik.

Freddie Mercury’nin kuşkusuz ki karmaşık bir kariyeri vardı. Mercury’nin karmaşık hayatına ve 10 yıl süren filmin proje aşamalarında yaşanan sorunlara rağmen ‘Boheminan Rhapsody’, Queen’in görkemini anlatmak anlamında oldukça başarılı bir sinema filmi. Filmde Freddie Mercury’yi Rami Malek canlandırıyor. ‘Mr. Robot’ dizisinin kahramanlarından Malek, Freddie Mercury performansıyla sinema salonlarındaki izleyiciyi adeta koltuğa çivilemeyi başarıyor. Film, Queen’in 1985 yılında Londra’daki Wembley Stadyumu’nda düzenlenen efsanevi Live Aid konserinde sonlana dek izleyiciyi bir masalın içine sürüklüyor.

80’ler grubun dönüm noktası oldu

Gerçek adı Farrokh Bulsara olan Freddie Mercury, 1946 Zanzibar doğumlu. 1991 yılında 46 yaşında hayatını kaybedene dek ardında onlarca eşsiz şarkı bırakan Mercury, Queen grubunu Brian May ve Roger Taylor ile birlikte 1970 yılında kurdu. Tüm dünyada albümleri 300 milyondan fazla satan İngiliz efsane rock grubu Queen’in ismi ise kraliçenin Britanya için önemli bir sembol olması nedeniyle konulmuş. İlk stüdyo albümlerini 1973 yılında kendi imkanlarıyla çıkaran Queen, yerel konserlerde ismini duyurmaya ve hızla ünlenmeye başlamasıyla dünya müzik tarihine geçecek birçok işe imza attı.

Opera ve rock müziği birleştiren Queen asıl patlamayı, filme de adını veren ‘Bohmian Rhapsody’ şarkısıyla yaptı. 80’ler ise Queen için bir dönüm noktasıydı. Bu dönemde verdikleri kararlar geleceklerini etkiledi. 1982 yılında yayımladıkları ‘Hot Space’ adlı albüm beklenilen başarıyı getiremedi. Bu albüm sonrası turneye çıkan grup, sahne şovlarına ağırlık verdi.

Ülke genelinde resmi tatil ilan ettiren tek grup

İlerleyen yıllarda ise Freddie Mercury’nin gruptan ayrılıp solo işler üretmek istemesi, Braian May’in “Biz bir aileyiz, ayrılamayız” serzenişlerine karşılık vermemesiyle grup bir süre dağıldı. Hiçbir şey insanların üzerindeki Queen sevgisini azaltmadı. Yaptıkları her albümü, konseri destekleyen kemik ve büyük bir kitleye sahip olan Queen, tüm doğruları ve hatalarıyla efsane olmayı başardı.

Hatta öyle ki Queen grubu konser verdikleri gün, İngiltere’de ülke genelinde resmi tatil ilan edilen tek grup olma özelliğine sahip. Tüm hikayenin sonunda AIDS nedeniyle hayatını kaybeden Freddie Mercury halen sesi ve şarkılarıyla sevgi, saygı ve özlemle anılıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir