Evde video çekmenin ipuçları nelerdir?

10 Mayıs 2020

Sosyal medyanın güçlenmesiyle herkes bir nevi içerik üreticisi oldu. Son zamanlarda birçok kişi evde canlı yayınlar yapıyor veya videolar hazırlıyor. Hemington Blog okurlarımız için evde video hazırlamanın ipuçlarını derledik. Video yapmaya başlamadan önce aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Bol ışık kullanın

Aydınlatma, bitmiş bir profesyonel videonun kalitesinde dahi büyük bir fark yaratır. Bu nedenle ışık konusunu çekim sırasında en önemli önceliklerinizden biri yapın. Yeterince düzgün yerleştirilmiş ışık kullanmazsanız, videonuz muhtemelen her şekilde harika olsa bile amatörce görünür. Güneş, video için en iyi ışık kaynaklarından biridir. Doğal ışıkta çekim yapıyorsanız, sabah veya akşam ışığın daha yumuşak olduğu durumlarda çekimlerinizi yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Düz yukarıdan gelen gün ışığı, nesnelerinize sert gölgeler yapar. Bu ayrıntılara mutlaka dikkat edin.

Temiz bir arka plan kullanın

Çekim için kullandığınız arka plan hakkında da mutlaka dikkatli olun. Hiçbir şey dağınık veya rahatsız edici bir arka plandan daha az profesyonel görünmez. Videonuz için profesyonel bir görünüm elde etmenin kolay bir yolu, düz renkli bir arka plan kullanmaktır. Bir duvar, bir çarşaf veya büyük bir zemin kağıdı iyi seçenekler olabilir. Üzerinde gölgeler olmasını önlemek için ışığın arka plandan birkaç metre uzakta durduğundan emin olun.

Titrek görüntülerden kaçının

Titrek görüntüler, herhangi bir profesyonel videoyu sadece kötü bir ev filmi gibi gösterecektir. Bir kamerayı tamamen sabit tutmak zordur, bu yüzden mümkün mertebe kameranızı sabitlemeye çalışın. Mesela bir tripod kullanın veya kameranızı sağlam bir yüzeye yerleştirin. Kameranın titremesini önlemek için artık birçok kamerada yeni özellikler olmasına rağmen bazen çok fazla titrettiğiniz görüntüyü düzeltmeniz mümkün olmaz. 

Telefonunuzu doğru şekilde kullanın

Kameranız yok mu? Hiç sorun değil. Cep telefonunuzu profesyonel video çekimleri yapmak için kullanabilirsiniz. Ancak telefonunuzu video oluşturmak için kullanacaksanız aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta var. Telefonunuzun arkasındaki kamerayı kullanın çünkü ön kameranın kalitesi çoğu telefonda iyi değildir. Manzara modunda kayıt yapın (yani dikey yerine yatay olarak). Bu, yalnızca telefon ekranlarında değil, daha büyük cihazlarda iyi görünen görüntüler sağlar.

Çeşitli açılardan çekimler yapın

Videoyu farklı açılardan çekerek hazırlamak izleyici açısından da görsel bir rahatlık sağlayacaktır. “Bu nasıl yapılır?” videosu veya ürün tanıtımı çekiyorsanız sadece konuşmak yerine ürünleri gösterirken de çekim yapabilirsiniz. Bütün çektiğiniz görüntüleri iyi bir sistemle kurgularsanız seyri zevkli bir video ortaya çıkar.

İyi bir düzenleme programı seçin

İyi video düzenleme yazılımı ham çekimlerinizi harika bir videoya dönüştürmenize yardımcı olabilir. Wave.video, Camtasia veya iMovie gibi bazı basit araçları kullanabilirsiniz. Daha profesyonel seçenekler arasında Final Cut Pro ve Adobe Premier Pro bulunuyor.

Videolarınızı tanıtın

Videolarınızı oluşturmak savaşın sadece yarısıdır. Diğer yarısı insanların onları izlemesini sağlamak. Kendinizi ciddi ve profesyonel bir video yaratıcısı olarak sunmak istiyorsanız, videolarınızı tanıtmanız gerekir. Bunun için Youtube, Instagram, Facebook, Twitter gibi mecralardan yardım alabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir