Erkekler İçin Mevsimine Göre Parfüm Seçimi Rehberi

4 Mart 2020
mevsimine göre erkek parfümü

Erkekler için doğru parfüm seçimi, içinde pek çok farklı etkeni barındırır. Kişinin ten rengi, tercih ettiği kıyafetler, katıldığı etkinlikler ve hatta mevsimler parfüm seçimi üzerinde doğrudan etkilidir. Peki mevsimine göre parfüm tercihi nasıl olmalı? İşte erkekler için mevsimine göre parfüm seçimi rehberi!

Gün İçinde Parfüm Kullanım Saatleri

Mevsimler gibi günün farklı saatleri de parfümün kullanımını etkiler. Erkekler sabah saatlerinde daha hafif kokular kullanmayı tercih eder. Gece saatlerinde ise daha kalıcı ve belirgin parfümler seçilebilir. Günün ilk saatlerinde duyular çok daha açıktır. Bu sebeple daha hafif kokular olan ve Eau De Toilette olarak tabir edilen kokular tercih edilir. Gece saatlerinde ise Eau De Parfum olarak tabir edilen kalıcı parfümler kullanmak mümkündür. Egzotik ve baharatlı kokular akşam saatleri için ideal olacaktır. Sabah saatleri için ise odunsu kokular tercih edilebilir.

Ten Rengine Göre Parfüm Belirlemek

Herkesin ten yapısı farklıdır. Doğal olarak her parfüm her ten için uygun olmayacaktır. Bir başkasında çok güzel bulduğunuz koku, sizin teninizde ve içinde bulunduğunuz mevsimle birleşince farklı etkiler yaratabilir. Bunun sebepleri arasında yaşınız, fiziksel özellikleriniz, hormonlarınız, beslenme düzeniniz ve daha pek çok faktör yer alır. Her tenin terleme oranı da aynı değildir. Dolayısıyla yaz mevsiminde kullanılan parfümler, farklı tenlerde ayrı etkilere neden olabilir. Parfüm seçimi yaparken ten rengi göz önünde bulundurulmalıdır.

Kişisel Tarzın Koku Tercihiyle Birleşimi

Her mevsim birbirinden farklı iklim koşulları taşır. Her erkeğin de kendine özgü bir stil anlayışı vardır. Daima klasik giyinmekten yana olabilirsiniz. Casual ya da spor kıyafet tercihlerinde de bulunabilirsiniz. Giyim tarzınız parfüm seçiminiz ile yakından ilişkilidir. Spor giyinmeyi seven biri için ağır parfümler ideal seçim olmayacaktır. Spor giyimli kişiler okyanus, misk ya da amber özü içeren ve fresh olarak tabir edilen hafif kokuları tercih edebilir. Klasik tarzda giyinmeyi seviyorsanız, odunsu ya da baharatlı kokular sizin için doğru tercih olacaktır.

Mevsim Özelliklerini Diğer Unsurlarla Bütünleştirmek

Esmer ciltlerde yağ oranı, açık tenlilere oranla daha fazladır. Bu da yaz mevsiminde daha fazla terleme ihtimali anlamına gelebilir. Parfüm kullanımından önce, cilt tipi fark etmeksizin, tenin temiz ve kuru olması gerekir. Yaz gecelerinde daha egzotik ve şekerli kokulara yönelmek mümkündür. Kış mevsiminde ise daha yoğun ve varlıklı notalar içeren kış kokuları kullanılabilir. Sonbahar ve ilkbahar gibi geçiş dönemlerinde misk, karamel, vanilya ve sıcak baharat notaları içeren kokular uygundur. Kış aylarında ise koku tenden hızlıca uçup gideceği için daha kalıcı olan egzotik, odunsu ve baharatlı kokular seçilmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir