En yüksek fiyata satın alınmış beş eser!

1 Nisan 2019

Sanat dünyasının fiyat dengeleri, bu dünyaya uzaktan bakanlar için daima şaşırtıcı olmuştur: “Alt tarafı bir resim! Nasıl olup da bir servete denk düşebilir?” Ne var ki resimlerin değerini çok farklı koşullar belirler ve eserin peşinde olan koleksiyonerlerin sayısına (hem de bütçesine!) göre, ‘dudak uçuklatan’ satış fiyatları ortaya çıkabilir. İşte bugüne dek en yüksek fiyattan alıcı bulmuş beş resim…

Eser: Salvator Mundi (1490-1519)
Sanatçı: Leonardo da Vinci
Satış fiyatı: 450.3 Milyon Dolar

Hz. İsa’yı kristal bir küreyi tutarken gösteren “Salvator Mundi” 2017’de satıldığında, Leonardo Da Vinci’nin herhangi bir müzede değil de özel bir koleksiyonda bulunan son eseriydi. Ünlü müzayede evi Christie’s, tabloyu bu özelliğini öne çıkararak pazarladı. Zirvedeki reklam şirketlerinden Droga5’in hazırladığı reklamda ise, tablonun kendisi yerine ona şaşkınlık ve hayranlıkla bakan insanların yüzleri gösterildi. Müzayede evi “Salvator Mund”yi New York’daki merkezinde, tamamen siyaha boyanmış bir odada sergiledi ve eser Suudi Prens Muhammed bin Selman tarafından, Abu Dhabi’deki Louvre Müzesi’nde sergilenmek üzere satın alındı.

Eser: Interchange (1955)
Sanatçı: Willem de Kooning
Satış fiyatı: 300 Milyon Dolar

Willem de Koonig’in New York döneminde çevresini saran hayattan esinlenerek yaptığı bu meşhur soyut / dışavurumcu resmi, bugüne dek en yüksek fiyata satılmış güncel sanat eseri. “Interchange”, milyarder Kenneth C. Griffin tarafından alındı. Resim şimdilerde Art Institute of Chicago’da sergileniyor.

Eser: The Card Players” (1892/93)
Sanatçı: Paul Cézanne
Satış fiyatı: 250 Milyon Dolar

Fransız usta Cézanne’ın 1890’larda yaptığı serideki beş resimden biri olan “The Card Players”, iskambil oyunu oynayan iki köylüyü tasvir ediyor. Sanat eleştirmenleri, eseri doğa resimlerine benzetiyor. Katar Kraliyet Ailesi’nin satın aldığı resim, halka açık bir mekanda sergilenmiyor ancak serinin diğer resimlerini Metropolitan Museum of Art (New York), Barnes Foundation (Philadelphia) ve Musée d’Orsay’da (Paris) görmek mümkün.

Eser: Nafea Faa Ipoipo (1892)
Sanatçı:
Paul Gauguin
Satış fiyatı:
210 Milyon Dolar

Fransız post-empresyonist Gaugin’in Tahiti’ye yaptığı ilk seyahat, yerel kadınların portresi niteliğinde pek çok resme ilham kaynağı olmuştu. Bu resim de onlardan biriydi ve sanatçı ülkesine döndüğünde sanat eleştirmenleri tarafından kayıtsızlıkla karşılanmıştı.

Eser: Number 17A (1948)
Sanatçı:
Jackson Pollock
Satış fiyatı:
200 Milyon Dolar

Jackson Pollock’u eleştirenler hep aynı şeyi söyler: “Bunu ben de yapabilirdim!” O nedenle, resmin 200 Milyon Dolar’a satılmış olmasını hayretle karşılayanlar olmuştu. Bu eleştiri, elbette hayli yersiz çünkü Pollock’un soyut dışavurumculuğu, zamanı için radikal bir teknik olarak ortaya çıkmış ve “bir Miles Davis parçasını kanvasa taşımaya” benzetilmişti. Listemizdeki bir diğer resim olan “Interchange” gibi, “Number 17A” da milyarder Kenneth C. Griffin tarafından satın alındı.

Bunlar da ilginizi çekebilir