EĞLENCELİ VE POPÜLER: KITESURF

18 Temmuz 2017
Kite Surf

[dropcap]Son[/dropcap] yılların en keyifli ve popüler sporlarından biri olan Kitesurf ülkemizde de giderek daha çok kişi tarafından bilinen ve yapılan bir spor olmaya başladı. Plajda uyuklayıp kitap okumaktan, birbirini tekrar eden beach party’ lerden sıkıldıysan ve bu yaz heyecanlı bir tatil geçirmek istiyorsan Kitesurf ya da diğer adıyla Kiteboard’ u denemeni öneririz.

 

Kitesurf Nedir, Nasıl Yapılır?

Kitesurf kısaca anlatmak gerekirse sörf tahtasının üstünde, vücuda bağlı bir uçurtmayı/paraşütü bar yardımıyla kontrol ederek suyun üstünde dalgalarla dans etme(!) sporudur. Kitesurf yapan kişinin ayakları board’a takılıdır, kendisine bağlı olan paraşütü bir bar yardımıyla kontrol eder ve bu sırada isteğine ve seviyesine göre suyun üstünde sürüklenir veya yukarı zıplar. Paraşüt, modeline göre kontrol kitine dört veya iki ip ile bağlıdır. Bu iplerle paraşüt kontrol edilir, ipler sağa çekilirse paraşüt sağa, sola çekilirse sola doğru uçar.

Her ne kadar anlatması kolay olsa da dalgalarla dans edecek kıvama gelebilmen için öncelikle denizle epey mücadele etmen, bu sporun inceliklerini öğrenmen ve güçlenmen gerekiyor! Eğer daha önce snowboard, rüzgar sörfü veya yelken gibi sporları yaptıysan işin daha kolay. Sörf tahtasını nasıl kontrol edeceğini ve rüzgarı nasıl kullanacağını aşağı yukarı biliyorsun demektir. Bunların hiçbirini yapmadıysan gözün korkmasın. Bu spor zannedildiği kadar kas gücü gerektirmiyor. Önemli olan doğru teknikleri öğrenmek ve mümkün olduğunca pratik yapmak. İlk günlerin saatlerce aynı alıştırmaları yaparak geçebilir ancak bu alıştırmalar kendine ve çevredeki diğer kişilere zarar vermemen için çok büyük önem taşıyor. Yılda sadece bir haftanı bu spora ayırır ve tatilin boyunca pratik yaparsan bu eğlenceli ve adrenalin dolu kitesurf dünyasına adım atabilirsin! Bir defa bu zevki tattıktan sonra büyük ihtimalle bundan sonraki tüm tatillerinin rotasını rüzgarlı koylara çevirecek, her yaz bu keyfi doyasıya yaşamak isteyeceksin. Ayrıca Kitesurf yapmanın herhangi bir yaş sınır olmadığını, küçük çocuklardan ileri yaşlardaki kişilere kadar sağlıklı tüm bireyler için uygun bir spor olduğunu da belirtelim. İşte tam da bu noktada 66 yaşında olup her sabah güne kitesurf yaparak başlayan Richard Branson’ ı hatırlatmak isteriz 🙂

 

Türkiye’ de ve Dünya’ da Kitesurf Rotaları

Kitesurf’ ün ustaları bu sporun yapılabilmesi için birkaç koşul olduğunu belirtiyorlar: Öncelikle rüzgar stabil ve kuvvetli olmalı. Denizin ise ya dümdüz ya da büyük dalgalı olması ve kitesurf yapacağınız denizin dibinin kumlu, uzun bir kumsalı olması gerekiyor. Ayrıca denize yakın mesafede ağaç ya da elektrik direkleri olmaması tercih ediliyor.

 

Türkiye’ de aşağıdaki yerlerde Kitesurf’ ün renkli dünyasına adım atılabilir:

İstanbul: Kilyos’ daki Burc Beach’ de hizmet veren Kiteboard İstanbul (www.kiteboardistanbul.com) ile haftasonları kitesurf öğrenmeye başlanabilir.

Gökova: 3 kilometrelik kitesruf kumsalı ile bu sporun tutkunları için ideal lokasyonlardan biri.

Akyaka: Rüzgarın hiç kesilmediği, kitesurf için en keyifli körfezlerden.

Patara: Her seviyedeki öğrenci için uygun bir denize ve plaja sahip.

Alaçatı: Uluslararası sörf turnuvalarına ev sahipliği yapan Alaçatı rüzgar ile ilintili her türlü spor için en ideal ve popüler yerlerden biri.

Datça: Türkiye Windsurf Şampiyonası’ na ev sahipliği yapan Datça her seviyedeki kitesurf sporcusu için uygun lokasyonlardan.

Gökçeada ve Bozcaada kimi zaman zorlayan rüzgarı ve büyük dalgaları ile kitesurf için oldukça uygun iki ada. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye Kitesurf Şampiyonası’ nın Bozcaada’ da yapıldığını hatırlatalım.

Yurtdışında ise aşağıdaki koylar, kitesurf yapmaya uygun koşulları ve muhteşem doğaları ile bu sporun tutkunları tarafından en az bir defa ziyaret edilen noktalar:

-Nabq Koyu, Mısır: Sığ ve düz denizinin yanında hemen hemen her gün rüzgarlı olması sebebiyle kitesurf severlerin uğrak noktası.

-Maui, Hawai: Ilık ve temiz denizi, nazik dalgaları, doğa harikası tropikal plajı ile dünyanın en sevilen ‘Kite Plajları’ndan biri.

-Tarifa, İspanya: Yılın yaklaşık 300 günü rüzgarlı ve güneşli olması sebebiyle Avrupa’ da en çok tercih edilen kitesurf lokasyonu diyebiliriz.

-Taveuni Adası, Fiji: Üçüncü en büyük Fiji adası olma özelliğinin yanında düz suları ve güçlü rüzgarları ile kitesurf için oldukça uygun koşullar sunuyor.

-Dakhla, Fas: Atlas Okyanusu Dakhla’da tıpkı Tarifa gibi yılın ortalama 300 günü kitesurf yapan her seviyedeki sporcu için uygun koşullar sunuyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir