Dünyanın ilk dijital sanat müzesi!

11 Mart 2019

Japonya: Dünyanın ilk dijital sanat müzesi

Dünyanın en büyük tamamen dijital sanat müzesi, Japonya’nın başkenti Tokyo’da açıldı. Japon eserleri içeren ve tarihi bilgiler içermeyen Mori Building Dijital Sanat Müzesi, 470 projektör ve 520 bilgisayardan oluşan ve beş ayrı bölgeye ayrılmış esasen Instagram için yapılmış enfes sanat eserlerine sahip.

Yaklaşık 10 bin metrekarelik geniş bir mekana yayılan dünyanın ilk dijital müzesi, somut nesnelerin sınırlarını aşmayı hedefliyor. Müzedeki her oda, hiper renkli görüntülerle kaplanarak adeta izleyicinin gerçeklik algısıyla oynuyor. Müzeyi ziyaret edenlerin deneyimlerine bakılırsa Tokyo’daki dünyanın ilk dijital müzesi yaşattığı deneyimlerle ziyaretçileri şaşkına çeviriyor ve adeta büyülüyor.

Instagram oyun alanı gibi

Tokyo’nun Odaiba banliyösündeki en önemli turistik mekanlarından biraz uzakta bulunan adeta dijital sanat cazibe merkezi, Singapur’daki Futureworld ve Helsinki, Finlandiya’daki Massless gibi çığır açan sergilerinden farklı olarak Japon disiplinlerarası sanat eserlerini sunuyor. Müze, pazarlama stratejisi ile içerik üretimini birleştiriyor. Sosyal medyaya çekici görünmek isteyen şirketlere de ön ayak oluyor.

“Müze, insanların eğlenmesi, zıplaması, ellerini kollarını hareket ettirmesi, etrafta kayması, toplar üzerinde zıplaması ve genelde mutlu olması için inşa edilmiş. Özetle müze de tüm içerikler de gerçekten bir Instagram oyun alanı gibi. Havasız veya anlaşılmaz olmayan sanat eserleriyle; izleyiciyle birlikte gelişen, etkileşim özgürlüğü sağlayan sergiler yer alıyor.

Müzedeki genel konsept, sanatın uzak mesafeden, kadife ip bariyerlerinin arkasından veya cam kutulardan bakıldığında tam olarak deneyimlenemeyeceği; insanların sanatın bir parçası olması gerektiği üzerine.

En muhteşemi Tokyo’daki müze

Sanal gerçeklik, dijital sanat ve Instagram için yapılan sergilerin gösterileri, dünyanın dört bir yanındaki galeriler ve müzelerde de çoğaldı ancak yeni Tokyo’daki bu yeni dijital sanat müzesi hepsinden daha muhteşem olarak nitelendiriliyor. Dijital sanat müzesi, ziyaretçileri huşu içinde hissettirmek ve merak etmelerini sağlamayı en zeki şekilde gerçekleştiriyor. Müze şu tartışmaları da beraberinde getirdi. Sanat mı? Sosyal medya gösterisi mi? İnteraktif bir müze mi? Mori Binası Dijital Sanat Müzesi: teamLab Borderless, tüm bunları bir çatı altında görüyor ve ziyaretçilere hoş vakit geçirtecek sergilere öncülük ediyor. Ne de olsa sanat eserleri, odalar arasında serbestçe hareket ediyor; insanlarla bağlantılar kuruyor, diğer eserlerle iletişim kuruyor. Bunları deneyimlemek eşsiz olmalı.

Bunlar da ilginizi çekebilir