Dünyanın en sağlıklı beş ülkesi!

3 Eylül 2018
Dünyanın en sağlıklı beş ülkesi

Dünyadaki bazı ülkelerin doğum-yaşam oranları, olası hastalık riskleri, ölüm nedenleri, sigara alışkanlıkları, yüksek kolesterol ile beslenme gibi bir dizi insan üzerinde önemli olan faktörler incelendi. Bütün bu faktörler incelenerek ortaya koyulan sonuca göre Singapur; dünyadaki en sağlıklı ülke! Listede Singapur’u İtalya ve Avustralya izliyor. Dünyanın en sağlıklı beş ülkesini ve bu ülkeleri ‘sağlıklı’ yapan sırları inceledik.

Singapur

Dünyanın en iyi yaşam alanı sağlayan ülkelerinden biri Singapur. Singapurlular, son derece etkili sağlık hizmeti, erken önleme ve tespite odaklanan etkili tıbbi yöntem ve denetimlere sahipler. En önemlisi yemek alışkanlıkları oldukça sağlıklı. Diyetleri sebze, sağlıklı et ve balık bakımından zengin. Ayrıca Singapur, çevreyi sağlıklı ve temiz tutmak için mükemmel bir düzenleyici sisteme sahip.

İtalya

İtalya’nın etkin bir sağlık sistemi var. Uzun kuyruklar ve bekleme sürelerine dair raporlara rağmen, İtalyanlar tıbbi bakımlarının kalitesinden çok memnunlar. Buna ek olarak, İtalyanlar balık, taze sebze ve meyve ile besleniyor. Ayrıca yemek pişirmek için zeytinyağı kullanıyorlar. Bu beslenmenin bir başka sağlıklı bileşeni de, kalp hastalığının olasılığını azaltmak ve felçlerin önlenmesine yardımcı olmak gibi birçok sağlık yararına sahip sarımsağın İtalyan mutfağında sıkça kullanılması. Buna ek olarak, İtalyanlar genellikle arkadaşlarıyla ve aile üyeleriyle akşam yemeğinden sonra şehirlerde yürüyüş yapıyorlar. Bu da oldukça sağlıklı bir alışkanlık.

Avustralya

Avustralyalılar, son yıllarda giderek azalan sigara kullanımı ile dünyadaki en yüksek yaşam beklentilerinden birine sahip. Avustralya Sağlık ve Refah Kurumu’na göre, Avustralyalılar sadece daha uzun yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda herhangi bir sağlık sorunu olmadan uzun yıllar yaşıyorlar. Olumlu faktörler arasında şunlar sayılabilir: Giderek artan yenilikçi ve modern sağlık hizmetleri, Avustralyalıların birçok yerel, doğal gıdaları ve ülke kültüründe sporun önemli yer tutması.

İsviçre

Sermaye, sağlıklı bir iş ve yaşam dengesinin yanı sıra çevre konularına odaklanan İsviçre’de yaşam kalitesi oldukça yüksek. Kültür sanat alanında da insanlara yeterli imkanlar sunan İsviçre, sağlıklı yemek ve uzun yaşamak konusunda önde gelen ülkelerden bir diğeri.

Japonya

Gezegendeki en iyi ulaşım sistemlerinden birine sahip olan Japonya, gaz emisyonlarının düşük olması nedeniyle de sağlıklı bir ülke. Kültür açısından zengin, aile değerleri genel anlamda güçlü ve vatandaşların sağlıklı ve formda olması için birçok açık yeşil alana sahip bir ülke Japonya. İstatistiklere göre yaşam süreleri de oldukça uzun.

Bunlar da ilginizi çekebilir