Dünyanın en iyi otomobili: Rolls Royce

28 Aralık 2019

Dünyanın en iyi otomobili olarak anılan Rolls-Royce’un tarihi 1904’e uzanıyor. Charles Rolls ve Henry Royce tarafından kurulan firma kendini mükemmel arabalar üretmeye adamış yüz yılı aşan kökene sahip büyük bir şirket. Otomobillere ek olarak, Rolls-Royce başarısını havada da gösterdi ve jet motorları da üretti. Motorların ilk örneği olan Rolls-Royce Eagle, 1915’te yapıldı. Uçakla kesintisiz bir Atlantik geçişi yapan ilk motor buydu denilebilir ancak bir jet motoru değildi; jet motorları II. Dünya Savaşı’ndan hemen sonra ortaya çıktı.

İsimdeki tire asla kalkmıyor

Kişiye özel otomobiller üreten Rolls-Royce bu yaklaşımını halen sürdürüyor. İki ortağın kurduğu bu büyük dünya devi ilginç detaylara da sahip. Örneğin Rolls-Royce ismindeki tire Charles Rolls ve Henry Royce arasındaki bağlılığı simgeliyor ve firmanın ismi hiçbir durumda tiresiz yazılmıyor.

1904 yılında üretilen ilk arabanın ismi ise ‘Royce 10’. Charles Rolls esasen ‘Royce 10’u gördükten sonra Henry Royce’a ortaklık teklif ediyor ve birlikte yaptıkları ilk aracın ismini ise ‘Rolls-Royce 10 P’ koyuyorlar.

Otomobilleri özel bir ressam boyuyor

Özel ressam Mark Courts isimli bir kişi, fabrikadan çıkmadan önce Rolls-Royce araçları boyuyor ve hiçbir robot veya makinenin bu işi yapmasına izin verilmiyor. İnce bir çizgiyi boyamak için dahi Mark’ın çok ciddi konsantre olması gerekiyor çünkü yanlış yaparsa silme gibi bir şansı yokmuş.

1946 yılına kadar, İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Rolls-Royce araç üretmiyor ya da satmıyor. O günlerde çoğu üretici gibi, motor ve şasi yapımında uzmanlaşıyor. Rolls-Royce tarafından yapılan ilk komple otomobil Silver Dawn oluyor. 1949-1955 yılları arasında bu araç 760 adet üretiliyor. Otomobil sanayinde uzman olan Michael, büyük büyükbabasının 1930’larda Rolls-Royce için çalıştığını ve şasisini, motorunu bir fabrikadan diğerine götürmek ve birkaç hafta sonra bitmiş arabayı gövdesiyle geri sürmek için uzun saatler çalıştığını anlatıyor.

‘Gümüş Hayalet’ efsanesi

Şirket yöneticilerinden birinin kullandığı gri renkli otomobil ise basında Silver Ghost (Gümüş Hayalet) olarak anılmaya başlayınca bir fenomene dönüşüyor. Yaklaşık 6 bin adet üretilen Rolls-Royce, ilk zırhlı İngiliz otomobilinin de altyapısını hazırlıyor.

Bu büyük İngiliz devinin dünyanın en iyi otomobili olarak anılması bir tesadüf olmamalı. Döneminde otomobillerin sıklıkla bozulması insanların en büyük şikayetiyken Rolls-Royce bunun önüne geçeceğine dair bir motto geliştiriyor ve bir otomobili Londra – Glasgow arasında motoru hiç durmadan 27 defa gidip gelerek tüm dünyaya kendini kabul ettiriyor. Müşterilerinin halen bu sağlamlıkla buluşmaları için çalışan Rolls-Royce günümüzde “Brothers x Rolls-Royce” aracı ile otomobil deneyimini bir şölene dönüştürüyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir