Dünyanın en iyi beş caz festivali!

31 Ağustos 2018
Caz Festivali

Bir şehri ziyaret ederken o şehrin seslerine kulak vermek gerekir. Sesleri yakalarken o şehrin köklü müzik festivalleri bize yol haritası olur. Dünyanın bilinen en iyi beş caz festivalini derledik.

Montrö Caz Festivali

Mutlaka görmeniz gereken caz festivallerinin ilki Montrö Caz Festivali… Her yaz İsviçre’deki Montrö şehrinin Cenevre Gölü kıyısında gerçekleştirilen festival iki hafta sürüyor. İddialı sanatçı programı ve seçkin misafirperverliğiyle Montrö Caz Festivali her yıl, sanatçılara ve izleyicilere zamanın adeta durduğu ve fantastik hikayelerin yazıldığı ayrıcalıklı bir ortam sunmayı hedefliyor. Ses kalitesine de büyük önem veren festival, tüm konserlerini en modern teknolojilerle en iyi şekilde kaydediyor. Bu eşsiz arşive de mutlaka göz atın deriz.

Montreal Uluslararası Caz Festivali

Montreal Uluslararası Caz Festivali, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük caz festivali. Montreal şehrinin tamamına yayılmış mekânlarda düzenlenen festival her yıl, 3 bin sanatçıyı ağırlıyor ve yaklaşık  bin konsere ev sahipliği yapıyor. Konserlerin üçte ikisinin halka açık düzenlendiği festival süresince Montreal şehir merkezi sadece yayaların kullanımına bırakılıyor. Her yıl iki milyondan fazla izleyicinin bu festivali takip ettiği biliniyor. O milyonlardan biri olabilirsiniz.

Kopenhag Caz Festivali

Birçok Amerikalı caz müzisyeni Kopenhag’taki caz sahnesinde bir şekilde yer almış. Bu yüzden şehrin dünyanın en iyi caz festivallerinden birine ev sahipliği yapması aslında kimseyi şaşırtmıyor. Her yıl, temmuz ayında yaklaşık 260 bin müziksever, kafelerde, konser salonlarında, sokaklarda ve büyük açık hava mekânlarında yüzlerce gösterinin tadını çıkarıyor. Peki siz çocuğunuzla katılabileceğiniz bir caz festivali mi arıyorsunuz? Festivalde, çocuklardan yaşlılara kadar herkese hitap eden etkinlikler bulunuyor ve cazın gerçekten zamansız olduğunu kanıtlıyor.

Cape Town Uluslarararı Caz Festivali

Cape Town Uluslararası Caz Festivali, ‘Büyük Buluşma’ olarak adlandırılıyor. Bu festival, düzenlediği uluslararası etkinliklerin duyurulmasıyla popülerlik kazanmış ve zamanla Afrika’nın en büyük caz festivali olmuş. Festival iki gün sürüyor. Müzik performanslarına ek olarak moda, fotoğraf ve diğer sanat formları da sergileniyor. Cape Town’un nefes kesen plajlarını görmek ve dalış yapma seçeneğiniz bile var.

New Orleans Jazz ve Heritage Festival

1970’den bu yana New Orleans Jazz ve Heritage Festival, tüm ihtişamıyla New Orleans’ın müzik ve kültürünü deneyimlemek için ziyaret edilebilecek en iyi caz festivallerinden biri. Festival, Blues’dan Cajun müziğine, gospelden halk müziğine kadar New Orleans’ta bulunan eşsiz yeteneklerin bir kutlaması niteliğinde. Festivalde haftasonu etkinliklerinin yanı sıra muhteşem yerel mutfağın tadını da çıkarabilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir