Dünyanın 5 Farklı Şehrinden Sanat!

8 Mart 2019

Dünya sanat tarihinde önemli yer tutan eserler dünyanın çeşitli şehirlerindeki müzelere galerilere, koleksiyonerlere dağılmış durumda. Her şehirde bir şahesere rastlamak mümkün. Dünyanın beş ayrı şehrine gittiğinizde görebileceğiniz en önemli sanat eserlerini derledik.

ABU DHABI

Empresyonist bir sanatçı olan Vincent Van Gogh, Batı sanat tarihinin en etkili figürlerinden. Gogh, kişisel işlere imza atan bir sanatçı olmasının yanı sıra düzinelerce de portre çizdi. Biraz karmaşık bir yaşam sürdüğüne, akıl hastalığından muzdarip olduğuna inanılan Van Gogh, 1889’da erkek kardeşi Théo’ya kırılgan bir zihinsel durumu olduğunu belirten bir mektup yazdı; kendini resmetmenin kolay olmadığını söyledi. Van Gogh’un 1887 yılı imzalı paha biçilmez ‘Self-Portrait’ tablosu Abu Dhabi’deki Louvre Müzesi’nde görülebiliyor.

PARİS

Paris’e yapılacak herhangi bir gezi, Floransalı kadın Lisa Gherardini del Giocondo’ya yapılacak bir ziyaretle başlamalıdır. Yani Mona Lisa tablosunu görmekle! Mona Lisa portresi küçüktür. Etrafı fotoğraf çeken turistlerle doludur. Mona Lisa’nın halen büyüleyici bir gülümsemesi var.  Leonardo da Vinci bu tabloyu yaparken elli yaşındaydı ve kariyerinin zirvesindeydi. Leonardo bu tabloyu asla patronun, Lisa’nın kocası Francesco del Giocondo’ya teslim etmedi. Sanatçı, ölene dek portreyi yanında tuttu. Muhtemelen hayatında onun binlerce kopyasını gördün ama yüz yüze durmak gibisi yok. Paris’te Louvre Müzesi’nde!

BERLİN

Rembrant imzalı ‘The Head of Christ’ Berlin’deki Gemäldegalerie’de görülebilir. Bu resim barok döneminin ünlü Hollandalı sanatçısı Rembrandt tarafından 1648’de yapıldı. Bir Yahudi modeline dayanan bu portre, sanatçının çalışmalarında bir dönüm noktası ve Berlin’deki Gemäldegalerie’de asılı. Aynı zamanda Gemäldegallerie, dünyanın en büyük sanat koleksiyonlarından birine sahip ve dünya sanat tarihinin şaheserlerinin birçoğunu burada bulabilirsiniz.

AMSTERDAM


Frans Hals imzalı ‘The Meagre Company’, dünyanın en iyi sanat eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Hals, ikonik portreleriyle dikkat çekiyor. Bugün Amsterdam’daki Rijksmuseum’da Frans Hals’ın 1637 yılında resmettiği ‘The Meagre Company’ adlı tablosunu görebilirsiniz. Amsterdam’daki müzede bu eser devamlı sergilenen eserler arasında.

NEW YORK

Salvador Dali’nin başyapıtlarından biri olan ‘The Persistence of Memory’, dünyanın en önemli modern sanat müzelerinden biri olan Museum of Modern Art MoMA’da sergileniyor. Tablonun temeli Dali’nin yaşadığı Katalonya’daki deniz kenarındaki kayalıklara dayanıyor. Resmin teması açıkça zaman. Erimiş olan saatler, sürünen karıncalar gibi metaforlar önem taşıyor. Tablo 1931’de Salvador Dali tarafından tamamlandı ve 1934’ten beridir de MoMa’da. Canlı bir Dali tablosu görmenin heyecanı tarifsiz.

Bunlar da ilginizi çekebilir