Deri ayakkabı nasıl seçilmeli?

30 Haziran 2020

Deri ayakkabı erkek şıklığı için en ideal seçimlerden biri… Bazen spor bir kombinin altına bazen ise en ciddi kıyafetlerle tamamlanabilen deri ayakkabılar o günkü şıklığınızı yükseltebilir de aşağıya çekebilir de… Ayakkabı seçimi, ünlü bir İtalyan moda fotoğrafçısının dediği gibi “erkeğin araba seçimi gibidir”. Araba alırken en ince ayrıntısına kadar inceleyen, hesaplayan, estetik ve şıklığa aynı oranda yaklaşanlar için ayakkabı seçimi de bundan farklı değil!

Bilhassa deri ayakkabı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Hemington Blog okurları için derledik.

Deriye bak ve hisset

Deri ayakkabının kalitesini elinizle test edin. Bu konuda zamanla uzmanlaşabilirsiniz. Ayakkabı eksperlerine göre ayakkabı derisi pürüzsüz olmalı ancak aşırı pürüzsüz olmamalı. Parlak olabilir ancak yansımanızı görmek zorunda değilsiniz. Çok parlak görünen ve plastik bir his veren ayakkabılara da ayrıca dikkat edin.

Yuvarlak burunlu ayakkabılar seçin

Kıyafetleriniz için tasarlanmış ayakkabılar, kare ayak parmaklarından dar sivri ayak parmaklarına kadar değişkenlik gösterir ancak ikisi de en iyi seçenek değildir. Ayakkabılarınızın uçlarının yuvarlak olması deri ayakkabınızı gün içinde uzun süre rahatça kullanabilmenizi sağlar.

Ayakkabının topuk yüksekliği

Deri ayakkabıların değişen topuk yükseklikleri vardır ve çok yüksek ile doğru yükseklik arasında ince bir çizgi var. Genel görünümünüzden uzaklaştırmayacak bir uzunluk olmasına dikkat etmelisiniz.

Takım elbise ile uyum

Bir takım elbise giyiyorsanız, bağcıklı deri ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Bir siyah kravat, triko ve ceket ile yeterince şık olabilirsiniz. Slip-on tarzı ayakkabıları ise bir nebze daha spor ortamlara saklayabilirsiniz.

Siyah bir çift

Ayakkabı dolabınızda olduğu için her seferinde çok mutlu olduğunuz o çift, siyah deri ayakkabılarınız olmalı. Neden mi? Bir anda çıkan toplantı, yemek, görüşme hepsi için en ideali kıyafetinizi siyah deri ayakkabı ile tamamlamak. Siyah bir çift mutlaka edinin.

Çorap kullanımı

Son trendlerde bilek açık tarzı benimseyenler için ayakkabı içi çoraplar üretildi. Bu çorapları kullanarak ayakkabı ve ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Her ne kadar ayakkabınızda ayağınızın hava alabileceği bir deri kullanılmışsa dahi çorap cildiniz için de iyi bir tercih

Bunlar da ilginizi çekebilir