Cem Yılmaz’la ‘karakomik’ buluşma

9 Şubat 2019

Leman dergisi 1990’ların en popüler mizah dergisiydi. Sosyal medyanın günümüzdeki gibi baskın olmamasının da etkisiyle mizah dergisi okuma kültürü yaygındı ve bu dönemden geriye çok sayıda değerli çizer, hala hatırlanabilen karikatür karakterleri bırakan Leman, Türkiye’ye bir de Cem Yılmaz’ı kazandırdı. Cem Yılmaz, 90’ların ortasında Leman dergisinde kendi karikatür köşesini çiziyor, dergide hep birlikte sabahlarlarken mesai arkadaşı abilerine ‘komiklik’ yapıyordu.

Leman sahnesinden tüm Türkiye’ye

Bir gün Cem Yılmaz’a “Sahneye çık, sahnede anlat” diyorlar. Leman dergisinin kafesinde masalar alelade yapılmış sahneye dönüyor ve sahnedeki adam bir saniye bile seyircinin susmasına (gülmemesine) izin vermeden Türkiye’deki ‘stand-up’ kültürüne yeni bir boyut getiriyor. Zamanla Cem Yılmaz’ın şanı ülkeye yayılıyor ve Leman Kültür’ün olduğu sokakta gecelerce kuyruklar oluşuyor. Bu kuyruklar tüm Türkiye’yi sarıyor. Cem Yılmaz yıllarca Türkiye’yi, Avrupa’yı, Türkçe konuşabilen kim varsa herkesi kendisine çekmeyi, güldürmeyi başarıyor.

“Karakomik Filmler” çok yakında

Cem Yılmaz herkesin bildiği stand-up’çı tarafının yanı sıra çok iyi bir oyuncu, çok iyi bir senaryo yazarı. Amatör olarak da müzikle ilgileniyor. İstanbul’daki en iyi müzik stüdyolarından birine sahip. 10 parmak 10 marifet Cem Yılmaz’ı ciddi anlamda anlatan bir betimleme. Yılmaz ‘Diamond, Elite, Platinum, Plus’ adlı yeni stand-up’ına önümüzdeki aylarda başlayacak. Yeni filmi “Karakomik Filmler: 2 Arada ve Kaçamak” ise yine 2019’un “Cem Yılmaz Şov”larından biri olacak.

İlk bölüm komik, ikinci bölüm hüzün İki ayrı bölümden oluşan filmin ilk bölümü “Kaçamak”. Filmin başrollerini Cem Yılmaz, Özkan Uğur, Zafer Algöz ve Necip Memilli paylaşıyor. Kaçamak’ta bir grup arkadaş detoks tatiline çıkıyor ve başlarına çokça komik olay geliyor. Filmin ikinci bölümü “2 Arada”da Cem Yılmaz, Ayzek isimli bir çaycıyı canlandırıyor. Tüm hikayenin arabalı vapurda geçtiği filmin kadrosunda Zafer Algöz, Ozan Güven, Cemre Ebuzziya ve Cem Davran gibi isimler var. İki film arasındaki fark Cem Yılmaz ilk yarı güldürürken ikinci yarıda hüzünlendirecek. Filmin adında da saklı: “Karakomik” … Cem Yılmaz her neye elini attıysa kendi varlığını hissettirmeyi, kalitesini düşürmemeyi başarmıştır. Bu yıl içindeki filmi ve stand up’ı uzun yıllar yüzümüzü, ruhumuzu güldüren işler olarak karışımızda olacak.

Bunlar da ilginizi çekebilir