BİR BİSİKLET FESTİVALİNE KATILMAYA VAR MISIN?

21 Eylül 2017

[dropcap]Son[/dropcap] yıllarda giderek popülerleşen ve daha fazla kişi tarafından sevilerek yapılan bisiklet sporunun tutkunları tarafından, ülkemizin birçok bölgesinde festivalinin düzenlendiğini biliyor muydun? Belki bu zamana kadar sen de yaşadığı şehirdeki bir bisiklet festivali sırasında, kalabalık bisiklet grupları yanından geçerken onlara trafiği aksattıkları için kızanlardan ya da ‘Ne güzel bir şey yapıyorlar! Bir gün ben de aralarında olacağım!’ diyenlerdendin. Hangi gruptan olduğun fark etmez. Eğer içinde biraz olsun hareket etme ve bunu yaparken de eğlenme, özgür hissetme, sosyalleşme ve çevreni çok daha farklı bir açıdan deneyimleme isteği varsa bisikleti hayatına katmak için asla geç kalmış değilsin. Kendine ve hedeflerine en uygun bisikleti, küçük bir araştırma ile tespit edebilir, tercih ettiğin modeli ister internetten ister yaşadığın şehirdeki bisiklet mağazalarından alabilirsin. Eğer bisikleti de aldıysan, sıra birazdan seninle paylaşacağımız bu yıl bitmeden düzenlenecek olan iki çok özel festivalden birini seçerek kaydını yaptırmakta! Artık tek yapman gereken katılacağın festivali kendine hedef olarak koyman ve festival öncesi yanına alman gereken ekipmanını hazırlarken, bedenen ve ruhen de bu deneyime hazırlanman. Bisiklet Festivalleri sayesinde harika insanlarla tanışacağına, çok keyifli rotalar keşfedeceğine ve bu rotaları çok farklı bir gözle deneyimleme fırsatı elde edeceğine emin olabilirsin.

 

Bisiklet Festivalleri Hakkında Kısa Bilgiler

  • Bisikletin ile ilgili ufak sıkıntılar yaşaman halinde sorunu giderebilmen için ihtiyaç duyacağın araç-gereci (örneğin pompa, alyan ve yama takımı) yanında getirmen bekleniyor.

  • Katılımcı kontenjanı, organizasyonun büyüklüğüne göre değişiyor. 100 kişilik festivaller de var 1000 kişilik de.

  • Pek çok bisiklet festivalinde belirlenmiş kamp alanları oluyor ve katılımcılar geceleri bu çadırlarda konaklıyorlar.

  • Festivale katılmak için yaptığınız ödemeye çoğunlukla forma, kamp alanı kullanımı, su ve yiyecek dahil oluyor

  • Festival sırasında katılımcıların güvenliği çok büyük önem taşıyor. Grubun başındaki öncünün önüne geçilmemesi ve artçının arkasında kalınmaması, kesinlikle kask kullanılması ve rotalarla ilgili uyarıların (virajlı, kaygan, ve benzeri) dikkate alınması çok önemli.

 

4. Bartın Bisiklet Festivali (12-15 Ekim 2017)

Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği tarafından dördüncüsü düzenlenen festivalin rotası Küre Dağları Milli Parkı’nda yer alıyor. İçindeki şelaleler, mağaralar, kanyonlar ve yeşilin binbir tonunu sergileyen muhteşem doğası ile bu park ülkemizdeki en keyifli doğa alanlarından biri olma özelliği taşıyor. Mevsim ve parkın içindeki doğa koşulları sebebiyle buradaki parkurun zaman zaman zorlaştığını da bilgi olarak paylaşalım. Festival ile ilgili detaylı bilgiyi bu bağlantıdan okuyabilirsin: http://www.pedaldaslar.org

 

Köyceğiz Güz Günleri Bisiklet Festivali (26-29 Ekim 2017) 

Sonbaharda doğada gerçekleşen muhteşem değişimi, yemyeşil ormanların suyla ve tarihle buluştuğu Köyceğiz’de deneyimlemek istersen Güz Günleri Festivali’ni kesinlikle kaçırmamalısın. Dört güne, dört farklı rota ile yayılmış olan festival sırasında temiz havanın ve doğanın tadını doya doya çıkaracaksın. Rotalar ve festivalle ilgili detaylı bilgiyi bu bağlantıda görebilirsin: https://www.koycegizlife.com/festival-rotalari

 

Yıl boyunca gerek şehir içinde gerek şehir dışınıda pek çok festival düzenleniyor ( www.bisikletrotalari.com isimli siteden yıl boyunca düzenlene festivaller ve rotalarla ilgili detaylı bilgi alabilirsin). Kimi festivalin amacı doğanın ya da tarihi dokuların tadını çıkarmakken, kiminin de amacı sosyal bilinç yaratmak. Hangi amaçla gidersen git, bir defa keyifli bir festivale katıldıktan sonra, yeni festival programlarını ve rotalarını heyecanla takip edeceğine emin olabilirisin. Keyifli sürüşler!

Bunlar da ilginizi çekebilir