Beyin Sağlığına Faydalı Yiyecekler

1 Haziran 2017
Beyine Faydalı Yiyecekler

Son yıllarda sağlık ve gıda sektöründeki bilgi kirliliği hepimizi çok zorluyor. Doktorların kesinlikle tüketilmemesini tavsiye ettiği bir yiyecek ertesi yıl bol miktarda tüketilmeli denilebiliyor. Aşağıda tereddüt etmeden tüketebileceğin, beyin ve zihin sağlığına faydalı olduğu güncel bilimsel yayınlarla kanıtlanmış birkaç süper yiyeceği görebilirsin. Faydalı olsa da tüm gıdaları dengeli tüketmeyi unutma, hiçbir gıda gereğinden fazla tüketilmemelidir!

-Avokado

Son yıllarda adını sıkça duymaya başladığımız ‘Süper Gıda’ lardan biri olarak anılan avokado konsantrasyon ve hafızayı güçlendiriyor, beyin kanaması riskini düşürüyor.

-Ceviz

İçerdiği yüksek düzeyde antioksidan, mineral ve vitaminler sayesinde hafızayı  ve algıyı güçlendiriyor.

-Zerdeçal

İçeriğindeki antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve beynin oksijen alımını arttırarak bilgiyi işlemesini hızlandırıyor. Zerdeçal keskin tadı olan baharatlardan olmadığı için özellikle toz halinde pek çok yiyeceğe eklenebilir.

-Turp

Turp beyine giden kan akışını hızlandırma özelliği ile beyinin performansını arttırıyor, antioksidan yönünden kuvvetli olması sebebiyle kanı toksinlerden temizliyor. Spor öncesi tüketilmesi halinde bedensel performansı arttırma özelliğine de sahip.

-Brokoli

 İçeriğindeki K vitamini ve kolin sayesinde hafızayı kuvvetlendiriyor.

-Yumurta Sarısı

Geçmiş yıllarda kolesterolü arttırdığı idda edilen yumurta sonunda aklandı! Son yıllarda yapılan araştırmalara göre yumurta çok önemli bir protein kaynağı olmanın yanı sıra kolesterolü arttırmayıp dengeleme ve mutluluk seviyemizi arttırma özelliğine sahip. Yumurta tüketirken serbest gezen tavuk yumurtası olmasına dikkat edilmeli.

-Biberiye

Beynin yaşlanmasını engelliyor, göz sağlığına iyi geliyor ve hafızayı güçlendiriyor.

-Somon

İçerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde beynin daha keskin çalışmasını sağlıyor, zihni berraklaştırıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Somon balığı tüketirken balığı ürünü olmamasına dikkat edilmeli.

Bunlar da ilginizi çekebilir