Berlin’in görülmesi gereken 5 noktası!

28 Temmuz 2018
Berlin Görülmesi Gereken Yerler

Almanya’nın başkenti ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olan Berlin, tarihi geçmişi ve multikültürel yapısıyla Avrupa’daki en değerli şehirlerden biri. Çok sayıda Türk vatandaşında yaşadığı Berlin’de yapılabilecek en iyi 5 kültür etkinliğini okurlarımız için derledik.

 

Bergama Müzesi
İnşaatı 1910 yılında başlayıp 20 yıl sonra 1930’da tamamlanan Bergama Müzesi, Berlin’deki Müzeler Adası’nda bulunan beş müzeden biri. Müzede; Bergama Zeus Sunağı, Milet’in Market Kapısı, İştar Kapısı ve Mshatta Alınlığı gibi yapılar ve bu yapılara ait eserler, gerçek yerlerinden ayrıntılı şekilde toplanmış bir şekilde sergileniyor. Dünyaca ünlü olan müzeye gittiğinizde görebileceğiniz en değerli eserler arasında Bergama Athena Tapınağının girişi, Bergama’dan Athena heykeli ve Halep Odası yer alıyor. Türkiye’den İznik çinilerinin de sergilendiği müzeye uğramadan Berlin’i gezdim demeyin. Müzeyi yılda yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret ediyor.

 

Berlin Duvarı

Tarihin çok da güzel duygularla anmadığı Berlin Duvarı’nın bir kısmı ziyaretçiler için yıkılmadı. Berlin’deki Mitte’nin güney sınırında kalan duvarın hikayesini anlatan kapsamlı panolar ve Soğuk Savaş sırasında doğu-batı kontrolü için bir geçiş noktası olan Checkpoint Charlie, şu anda en ilgi çeken turistik yerlerden biri. Berlin’in geçmişine bakmak için, Freidrichshain-Kreuzberg bölgeleri arasında akan Spree tarafından duvar boyunca yürüyüş yapabilirsiniz.

 

Berlin Filarmoni OrkestrasıBerlin Filarmoni Orkestrası, dünyanın en önde gelen senfoni orkestralarından biri olarak kabul ediliyor. Programında çağdaş ve klasik seçenekler sunarak zengin bir sunum gerçekleştiren orkestra, ikonik bir Berlin ganimeti. Berlin Filarmoni Orkestrası’na kulak vermenizi tavsiye ederiz.

Mauer Park

Berlin’liler yeşil alanlarına oldukça fazla değer verir. Mauer Park ise pazar gününü enerjik geçirmek isteyen Berlin’lilerin kendilerini bir kurtuluş gibi attıkları yemyeşil bir park. Pazar günleri amatör konserlerin de olduğu Mauer Park’ta bisiklet, kıyafet, yemek, hediyelik eşya, plak, piyano ve mobilya satan satıcılarla dolu bir pazar da yer alıyor. Keyifli bir pazar geçirmek için çok iyi bir fırsat.

 

Berghain

“Güneş doğana kadar dans et” kültürünün tüm Avrupa’ya yayıldığı Berghain, dünyanın pek çok ülkesinden ziyaretçi çekiyor. Kreuzberg ve Friedrichshain arasındaki sınırda, Berghain / Panorama Bar’a mutlaka gidin. Eski bir fabrikadan dönüştürülen Berghain, eğlence kültürünün ne noktaya geldiğini gözlemlemeniz açısından çok iyi bir fırsat sunuyor. Mekanın panoramik pencerelerinin muazzamlığı bir yana Berghain’da Kreuzberg üzerinde güneşin doğuşunu izlemek için ise yüzen bir terasa sahip.

Bunlar da ilginizi çekebilir