7 Üst Segment Otomobil Markasının İsim Hikâyeleri

20 Mayıs 2020

Pek çok marka otomotiv tarihinde yer aldı…

Bu markalar dünyanın her yanında sürücülerin tercihi olmayı başardı.

Peki bu otomobil markalarının isim hikâyeleri neler?

Keyifli okumalar!

BMW

Dünyanın en çok tercih edilen otomobil markalarından biri… İsminin anlamı ise oldukça klasik bir çıkış kaynağına sahip. BMW kısaltmasının açılımı Bayerische Motor Werke, yani Bavyera Motor Fabrikası anlamı taşıyor. Şaşırtıcı, öyle değil mi? Alman şirketin ayrıca Mini ve Rolls-Royce gibi önemli markaların sahibi olduğunu da not düşmeliyiz.

Volkswagen

Bir Alman markası olan Volkswagen ilk üretildiğinde takvimler 1937 yılını gösteriyordu. Bugün hâlâ dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri… Türkiye’de de fazlasıyla beğeniliyor. Bu başarısının yanı sıra şirketin adı da Almancadan geliyor. Volkswagen ismi Almancada “Halkın Arabası” anlamını taşıyor.

Mercedes

Bir Alman devi daha… Otomobil üreticisi Mercedes’in isim hikâyesini anlamak için 19. yüzyıla uzanmamız gerekiyor. 1897 yılında Alman asıllı Avusturyalı iş adamı Emil Jelinex bir yarış kazanır. Bu yarışı kazandığı aracına ise kızının ismi Mercedes’i verir. Şirketin kurucuları da ürettikleri otomobillere Mercedes adını vermeye devam ederler ve olaylar gelişir.

Mazda

Mazda bir Japon otomobil markası… İsminin anlamı ise epey etkileyici! Bu isim Zerdüştlerin bilgelik tanrısı Ahura Mazda’dan geliyor. Otomobil markasının ambleminde ise yine Ahura Mazda ile özdeşleşen kanatlarını açmış beyaz bir kartal imajı görebilirsiniz.

Hyundai

Ülkemizde en çok satan markalardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Hyundai’nin isim anlamı ise Kore dilinde “modern, çağdaş” anlamı taşıyor. Güney Koreli otomotiv üretici Hyundai’nin anlamlı bir isme sahip olduğunu söylemek mümkün.

Audi

Sahnede yine bir Alman devi var… Audi ismi Latince bir kelimeden bu konuma ulaşıyor. Latince’de “Duydum, işittim” anlamı taşıyan Audi kelimesi 1899 yılında temelleri atılan markaya hayat vermiş. Marka günümüzde Volkswagen grubu bünyesinde başarı yolculuğunu sürdürüyor.

Jaguar

Otomobil tarihinin en etkileyici spor araba markalarından biri… Dünyanın her noktasında hayranları mevcut. İsminin ise kurucularından çıkmadığını not düşelim. 1935’te İngiltere’de bir reklam ajansı isim düşünürken hayvan isimlerini listeler ve en çarpıcı olanın jaguar olduğu konusunda karar kılarlar. Markanın ürettiği otomobiller hem estetik yapısı hem de üstün performansı ile adının hakkını veriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir