2019’da izlemeniz gereken 5 film!

5 Mart 2019

Oscar ödülleri dağıtıldı. Amerikan sinemasının en iyileri yeniden ödüllendirildi. 2019 yılı içinde Oscar adaylığı da bulunan beş etkileyici filmi okurlarımız için derledik. Patlamış mısırlarınızı hazırlayın!

Bohamian Rhapsody

Queen grubunun meşhur Bohemian Rhapsody şarkısının nasıl ortaya çıktığına şahit olunacak film, sadece Freddie Mercury ve grubun hikâyesi değil, aynı zamanda Queen ruhunu nasıl yarattıklarının hikâyesi. Film, Queen’in simgeleşmiş şarkılarıyla yükselişine, Freddie Mercury’nin yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen rock müzik tarihinin en büyük performanslarından biri olan 1985 tarihli Live Aid konserinin arifesindeki birleşme sürecine yayılıyor. Bryan Singer’ın yönettiği filmde Freddy Mercury rolüyle bu yıl en iyi erkek oyuncu Oscar’ı kazanan Rami Malek, Gwilym Lee, Ben Hardy rol alıyor. Hala izlemediyseniz mutlaka göz atın.

Sarayın Gözdesi

Yorgos Lanthimos’un yönettiği filmde Olivia Colman, Rachel Weisz, Emma Delves ve Faye Daveney rol alıyor. Film; 18. yüzyılın başlarında İngiltere’de hüküm süren Kraliçe Anne’in, kraliyet entrikaları, ihtirasları, kıskançlıkları ve ihanetlerini içeren iğneleyici hikâyesini anlatıyor. Hikâyenin merkezinde kraliçenin sıradışı ilişkileri var. Tarihi filmlere meraklıysanız kaçırmayın. Sarayın Gözdesi’nin bu yıl en iyi film Oscar’ına aday gösterildiğini hatırlatalım.

Yeşil Rehber

Peter Farrelly’nin yönettiği ve Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini ve Don Stark’ın oynadığı Yeşil Rehber, bu yıl en iyi film Ocar’ını kazandı. Oscar filmlerine her zaman güveniyorsanız mutlaka göz atın. Filmde, piyanist Don Shirley, Manhattan’dan güneye doğru konser turu yapacaktır. Kendisi ile şehir şehir gezecek bir şoför arayışında olan Shirley, bir süredir işsiz olan Tony’yi işe alır. Tony, yolculuk sırasında güvenli olan güzergâhları kullanabilmek için The Green Book isimli kılavuzdan yardım alır. Bu birbirinden farklı ikili, yolculukları boyunca tehlikeyle de nezaketle de karşılaşırlar.

Roma

Yönetmen ve yazar Alfonso Cuaron’un bugüne kadarki en kişisel projesi olan Roma, Meksiko şehrinin orta sınıftan ailelerin yaşadığı Roma mahallesindeki bir evde hizmetçi olarak çalışan Cleo’yu konu alıyor. Kendisini yetiştiren kadınlara bir sevgi mektubu niteliğindeki filmde Cuaron, kendi çocukluğunu anımsayarak 1970’lerin çalkantılı siyasi ortamındaki sosyal hiyerarşi ve aile içi çatışmaların canlı ve duygusal portresini beyazperdeye getiriyor. Alfonso Cuaron’un yönettiği filmde Yalitza Aparicio, Marina de Tavira, Marco Graf ve Daniela Demesa rol alıyor.

Bir Yıldız Doğuyor

Bradley Cooper’ın yönettiği filmde Bradley Cooper, Lady Gaga, Andrew Dice Clay ve Dave Chappelle rol alıyor. Ünlü trajik aşk hikâyesinin bu yeni versiyonunda Cooper, ünlü müzisyen Jackson Maine rolünde Ally (Gaga) adlı yetenekli müzisyeni keşfediyor ve ona aşık oluyor. Ally, büyük bir şarkıcı olma hayallerinden tam vazgeçmek üzereyken, Jakson Maine onu tekrar spot ışıklarının altına çıkartıyor. Ama, Ally’nin yıldızı yükselirken, Jack’in içindeki şeytanlarla bitmeyen mücadelesi yüzünden ilişkileri zarar görüyor

Bunlar da ilginizi çekebilir