15 Stil Hatası

8 Eylül 2017

[dropcap]İster[/dropcap] tarzına kafa yoran istersen de işleri akışına bırakan bir erkek ol, asla yapmaman birkaç stil hatasını aklında tutmanda fayda var. Bize göre stil üstüne çalışılması gereken ve kaliteli birkaç parça ile kolayca iyi bir seviyeye çekebileceğin bir kavram. Kilit parçaları dolabında bulundurduğun ve onlara iyi baktığın sürece, gireceğin her ortama uygun kıyafetin olacaktır. Ancak bazı stil hataları yapman tüm şıklığına zarar verebilir. Birazdan paylaşacağımız birkaç önemli maddeyi aklında tutmanı ve bu hatalardan uzak durmaya çalışmanı tavsiye ediyoruz! Keyifli okumalar.

 

1.Bedenine oturmayan kıyafetler giymek

Bu kendine ve stiline en çok zarar vereceğin hatalardan biri. Kıyafetlerinin kesinlikle üstüne oturduğundan, kol ve paça boylarının doğru ayarlandığından emin olmalısın.

Bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak istersen Kusursuz Giyinmenin Altın Kuralları yazımıza göz atabilirsin.

 

2. Çoraplarının kıyafetinle uyumlu olmaması

İddialı bir tarzın varsa ve bu konuda kendine güveniyorsan, kimi zaman bilinçli olarak değişik desen ve renklerdeki çorapları tercih edebilir, hatta bu şekilde kendine özgü stilini ortaya koyabilirsin. Ancak eğer böyle bir tarzın yoksa pantolon ve ayakkabınla çorabının uyumlu olmasına özen göstermelisin.

 

3. Pantolon paçalarının fazla uzun ve dökümlü olması

Kısa olmasından çekindiğin ya da sırf terziye gitmeye üşendiğin için fazla uzun paçalı pantolonlar giymeye bir son vermelisin!

 

4. Kırışık kıyafetler giymek

Bilinçli olarak kırışık bir kıyafet giyerek evden çıkan çok az insan olduğunu düşünüyoruz. Ancak bir ürünü satın alırken kolay ütülenir bir kumaşa sahip olup olmadığına dikkat etmek ya da giydikten çok kısa bir süre sonra kırışık bir görünüm alma potansiyeline sahip kıyafetleri satın almamakta fayda var. Burada Hemington’un tüm gün giyildikten sonra bile deforme olmayan gömlek ve tişörtlerine göz atmanı tavsiye ederiz. Böylece sabah evden çıkarken giydiğin kıyafetinle, bir akşam davetine hiçbir çekince duymadan katılabilirsin!

 

5. Kravat boyunu doğru ayarlayamamak

Bunun kolay bir iş olmadığını ve epey el alışkanlığı getirdiğini biliyoruz. Ancak üstünde çalışmaya değer! Kravatının uzunluğunun kemer tokana değecek şekilde ayarlanmış olması gerektiğini Kusursuz Giyinmenin Altın Kuralları yazımızda da belirtmiştik.

 

6. Plaj ve havuz dışında sandalet giymek

Son yıllarda deri sandaletlerin ve hatta terliklerin bile moda olduğunu biliyoruz. Ancak inanın bu ürünle sadece moda kataloglarında hoş duruyor! Sandalet giymeyi çok seviyorsan onları sadece plajda ve havuzda giymeni tavsiye ediyoruz.

 

7. Ayakkabılarının temiz ve bakımlı olmaması

Bir erkeğin stilini eskimiş ve kirli bir ayakkabıdan daha fazla alt üst edecek çok az şey olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda kendini geliştirmek istersen Stil Sahibi Erkeğin Ayakkabı Rehberi yazımızı okuyabilirsin.

 

8. Fazla desenli kıyafetler giymek ya da birkaç deseni karıştırmak

Yine sadece moda defilelerinde ya da moda bloggerlarının üstünde güzel duran bir seçim daha. Büyük desenli kıyafetler ya da birden fazla desenin karıştırılması imajını zedeler; risk almaya hiç gerek yok 🙂

 

9. Kıyafet ve aksesuarlarda renk uyumunu yakalayamamak

Renk uyumunu yakalama konusunda iyi olmak istiyorsan biraz gözünü eğitmelisin. Fırsat buldukça içinde bulunduğun sezonun renklerine internette göz atmak, alışveriş yaparken vitrinlerdeki kombinleri incelemek bu konuda daha iyi olmanı sağlayacaktır.

 

10. Kapalı mekanlarda güneş gözlüğü takmak

Bunun hâlâ havalı bir şey olduğunu düşünen var mı? Eğer hayranlarıyla göz göze gelmemeye çalışan bir ünlü değilsen, alışveriş merkezinde, kafede, toplu taşıma araçlarında, kısacası hiçbir kapalı mekanda güneş gözlüğü takmamalısın 🙂

 

11. Siyah ayakkabıların her renk kıyafete uyacağını düşünmek

Renk uyumu konusunda tereddütü olan ya da bu konuda kendini geliştirmemiş herkesin en önemli hatalarından biri siyahın her renkle uyumlu olacağına inanmasıdır.  Evet ‘siyah’ pek çok durumda kurtarıcıdır ama her durumda değil! Birkaç kilit renkte ayakkabıyı dolabında bulundurursan bu hataya düşme ihtimalin azalır.

 

12. Mevsim ve hava koşulları ile uyumlu olmayan kıyafetler giymek

Kimse yaz günü sıcaktan bunalırken uzun kollu bir tişört giymez belki ancak kış aylarında sırf pantolonunun rengi ile uyumlu olduğu için keten ceket de giymemelisin. Mevsimle uyumsuz seçimler yapman, senin tarz sahibi ve ‘nerede ne giyileceğini bilen’ bir erkek imajı yaratma çabana ciddi anlamda zarar verebilir.

 

 13. Modayı körü körüne takip etmek

İşte bu da genelde genç erkeklerin düştüğü hatalardan biri. Sadece çok moda olduğu için, tarzınla ve bedeninle uyumlu olmayan bir kıyafeti giymek stilini zedeler. Eğer moda olan bir ürünü giymek istiyorsan da onu kendi ölçülerine göre değerlendirmeli ve tarzınla harmanlamalısın

 

14. Marka logolarının çok büyük bir şekilde basıldığı ya da işlendiği tişörtler giymek

Çok fazla açıklamaya ihtiyaç duyulmayan bir madde daha. Büyük logolu kıyafetler sofistike bir stil yakalamanın önünde engel teşkil eder.

 

15. Sadece ‘basic’ tişörtler giymek

Sırf risk almamak uğruna sadece düz renkli basic tişörtler giymek seni bir tarz sahibi olmaktan alıkoyar. Farklı renklerdeki birkaç polo tişörtü kıyafet dolabına eklemek şık bir stil yakalamanın en kolay kollarından biri olacaktır.

Sağlam bir stile sahip olmanın birkaç önemli bileşeni var. Bu bileşenleri anlayıp hayatınla ve tarzınla harmanlamayı başarabilirsen doğru seçimleri yapabilir ve pek çok hatalı durumdan uzak durabilirsin. Umarız yukarıda paylaştığımız stil hataları senin için de faydalı olmuş ve stiline olumlu katkılarda bulunmuştur.

Bunlar da ilginizi çekebilir